Polski rząd zadowolony z optymistycznych prognoz gospodarczych Komisji Europejskiej. Analizy przedstawione przez Brukselę były omawiane na dzisiejszym spotkaniu ministrów finansów w belgijskiej stolicy.

Komisja Europejska przewiduje, że polska gospodarka w tym roku będzie rozwijała się w tempie 3,2 procent PKB, w przyszłym roku 3,4 procent PKB. To więcej niż wskazywano jeszcze w lutym. Prognozy dla całej Unii Europejskiej też są coraz lepsze.

Minister finansów Mateusz Szczurek powiedział, że „dobrze być zieloną wyspą, ale znacznie lepiej być zielonym wzgórzem na równinie”. Dodał, że Polskę cieszy fakt, że większość krajów Wspólnoty odnotuje wyższy wzrost gospodarczy w tym roku. „Wyższy wzrost u naszych partnerów handlowych to większe szanse obniżenia bezrobocia i poprawy sytuacji na rynku pracy także w naszym kraju” - powiedział Mateusz Szczurek.

Komisja Europejska przewiduje, że wzrost gospodarczy w całej Wspólnocie w tym roku wyniesie 1,6 procent PKB, a w eurolandzie 1,2 procent PKB. Na minusie mają być tylko Cypr i Chorwacja. W przyszłym roku wzrost ma wynieść 2 procent w Unii i 1,7 procent w strefie euro.