Ministrowie Radosław Sikorski i Siergiej Ławrow podpisali wspólną deklarację "Program 2020 w stosunkach polsko-rosyjskich".

Według polskiego MSZ, celem dokumentu jest rozwój dialogu i kontaktów na szczeblach ministerstw Polski i Rosji. Szef rosyjskiej dyplomacji przebywa z wizytą w Warszawie. Ministrowie spraw zagranicznych Polski i Rosji wręczyli dyplomy za zasługi w zbliżeniu społeczeństw obu krajów.

Siergiej Ławrow odznaczył polską aktorkę Joannę Moro, odtwórczynię głównej roli w serialu o Annie German. Radosław Sikorski wyróżnił Iwana Wyrypajewa rosyjskiego aktora, reżysera i dramaturga.

Radosław Sikorski powiedział, że Rosja to ważny partner gospodarczy naszego kraju. Jest naszym piątym co do wielkości rynkiem zbytu i drugim krajem dostawcą. "Obecność kapitału rosyjskiego w Polsce jest większa, niż sądziliśmy" - dodał Radosław Sikorski

Reklama

Minister spraw zagranicznych Polski powiedział, że podczas rozmów z Siergiejem Ławrowem zwrócił się po raz kolejny o zwrot wraku TU154 M, który rozbił się pod Smoleńskiem. Radosław Sikorski przypomniał, że obiecał to prezydent Miedwiediew jeszcze w grudniu 2010 roku. Poinformował też, że zwrócił się o realizację polskich wniosków o pomoc prawną w śledztwie, mającym wyjaśnić okoliczności katastrofy 10 kwietnia 2010 roku.