CBŚ odkrył nielegalną tytoniową fabrykę. Policjanci z Centralnego Biura Śledczego na terenie województw śląskiego i małopolskiego zabezpieczyli papierosy i wyroby tytoniowe na łączną kwotę 7 i pół miliona złotych. Szacuje się, że na działalności tytoniowego gangu Skarb Państwa stracił nawet 8 milionów złotych.

"Policjanci współpracujący ze Służbą Celną odkryli działającą na dużą skalę linię do produkcji tytoniu" - powiedział IAR jeden z funkcjonariuszy operacyjnych CBŚ, pracujący przy tym śledztwie. Podkreślił, że grupa kupowała tytoń i potrafiła przeprowadzić cały proces produkcyjny włącznie z dodawaniem substancji uszlachetniających tytoń.

"Policjanci przeszukali mieszkania i budynki firm na terenie Olkusza, Sosnowca, Sławkowa, Jaworzna" - powiedziała IAR komisarz Iwona Kuc z Komendy Głównej Policji. Policjanci zabezpieczyli całą linię produkcyjną, opakowania, 300 tysięcy papierosów, 2 i pół tony tytoniu gotowego do sprzedaży i ponad 8 i pół tony suszu i krajanki tytoniowej.

Produkowane papierosy trafiały do krajów Zachodniej Europy. Policjanci dokonali zatrzymań osób podejrzanych o udział w gangu, a spośród nich dwie otrzymały zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej i obrotu nielegalnymi wyrobami tytoniowymi. Sąd zastosował tymczasowe areszty wobec dwóch osób. Policja nie chce zdradzić szczegółów śledztwa, bo sprawa ma charakter rozwojowy i możliwe są kolejne zatrzymania.