Polska razem z sześcioma innymi krajami Unii Europejskiej chce podjąć współpracę w zakresie wykorzystania samolotów bezzałogowych. List intencyjny w tej sprawie podpisano na spotkaniu unijnych ministrów obrony.

Z inicjatywą utworzenia wspólnoty użytkowników dronów wyszła Europejska Agencja Obrony. „Chodzi o to, aby członkowie wspólnoty mogli wymieniać się między sobą informacjami i najlepszymi praktykami” - powiedział Peter Round z Europejskiej Agencji Obrony. Współpraca obejmować ma także szkolenia i logistykę. Oprócz Polski list intencyjny w tej sprawie podpisały także Niemcy, Francja, Grecja, Hiszpania, Włochy, Holandia. Do tej grupy dołączyć może każde inne państwo, które korzysta lub w ciągu 5 lat będzie korzystać z dronów, operujących na średnich wysokościach.

Europejska Agencja Obrony dąży do rozwoju nowej generacji samolotów bezzałogowych od 2020 roku. Spośród innych propozycji przedstawionych przez agencję Polska zainteresowana jest także współpracą w wielonarodowych projektach dotyczących cyberobrony i łączności satelitarnej.