Robert Biedroń ma szansę objąć prestiżowe stanowisko w Radzie Europy. Chodzi o funkcję sprawozdawcy Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy ds. LGBT, czyli lesbijek, gejów, bi- i transseksualistów - pisze "Rzeczpospolita".

"Nie potwierdzam, że będę kandydował. Potwierdzam jednak, że jestem zainteresowany kandydowaniem" – mówi poseł Ruchu Palikota Robert Biedroń.

Funkcję sprawozdawcy powołano kilka miesięcy temu. Koordynuje on walkę o prawa mniejszości seksualnych w państwach członkowskich.

Pierwszym sprawozdawcą został norweski socjalista Håkon Haugli. Wrótce będzie musiał pożegnać się ze stanowiskiem, a jego następca zostanie wybrany pod koniec września.

Wiceszef polskiej delegacji do zgromadzenia Tadeusz Iwiński z SLD potwierdza, że „pojawiła się idea", by zgłosić posła RP. – Choć w zgromadzeniu działa od stosunkowo od niedawna, jest aktywniejszy niż wielu jego kolegów – tłumaczy.

– Socjaliści uważają, że wybór kandydata z kraju postkomunistycznego będzie sygnałem odnośnie do walki z homofobią, m.in. dla Rosji – mówi jeden z członków delegacji.