Kanclerz Niemiec i premier Chin wspólnie apelują o zakończenie wartego miliardy dolarów sporu pomiędzy Pekinem i Brukselą.

Komisja Europejska może nałożyć cła antydumpingowe na produkowane w Chinach panele słoneczne i sprzęt telekomunikacyjny. Chiny bronią się i zyskały właśnie wewnątrz Unii poważnego sojusznika.

"Niemcy zrobią wszystko, aby nie dopuścić do nałożenia na Chiny antydumpingowych ceł" - powiedziała po spotkaniu z premier Chin Li Keqiangiem kanclerz Merkel. Chińskie władze oskarżane są o nielegalne dotowanie przedsiębiorstw produkujących panele słoneczne oraz dwóch koncernów - potentatów na rynku urządzeń i usług telekomunikacyjnych.

Reklama

Unijny komisarz ds. handlu Karel de Gucht poinformował kilka tygodni temu, że jeśli Chiny nie przedstawią satysfakcjonujących wyjaśnień, Unia oficjalnie rozpocznie antydumpingowe śledztwo w sprawie sprowadzanych do państw członkowskich chińskich urządzeń telekomunikacyjnych. Nieformalne rozmowy w tej sprawie mają odbyć się w Brukseli jeszcze dziś.