Korea Północna grozi zamknięciem wspólnej z Południem strefy ekonomicznej w Kaesong. Strefa znajduje się na terytorium Korei Północnej, ale codziennie przebywa tam wielu obywateli Południa.
W strefie ekonomicznej Kaeosong pracuje ponad 50 000 Koreańczyków z Północy. Zatrudnieni są w 120 południowokoreańskich firmach, które swe fabryki mają właśnie w Kaesong. Szacuje się, że od czasu otwarcia strefy w 2005 roku wyprodukowano w niej dobra o wartości ponad 2 miliardów dolarów.
Pjongjang grozi zamknięciem strefy, jeżeli Stany Zjednoczone będą nadal „znieważać” komunistyczną Północ. Jak podała północnokoreańska agencja prasowa, strefa może być w niedługim czasie zamknięta dla obywateli Korei Południowej. Ci na razie jednak przebywają w niej, a południowokoreańskie ministerstwo zjednoczenia uspokaja, że pomimo eskalacji napięć nie ma bezpośredniego zagrożenia dla obywateli Południa przebywających w specjalnej strefie.
- Korea Północna ogłosiła "wejście w stan wojny" z Południem
- Ekspert: Korea Północna bezsilna. To propaganda i prężenie muskułów.
- Korea Północna w stanie wojny: Zobacz, jak daleko mogą dolecieć rakiety Kima
- USA: Groźbę Korei Północnej traktujemy poważnie
- Marsz poparcia dla ataku na USA w stolicy Korei Północnej
- Ławrow: Spór Korea Północna-USA może wymknąć się spod kontroli
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Wpisz adres e-mail wybranej osoby, a my wyślemy jej bezpłatny dostęp do tego artykułu