Za życia wenezuelski prezydent Hugo Chavez krytykowal balsamowanie zwłok. Doprowadził nawet w Caracas do zamknięcia wystawy, na której pokazywano 36 zabalsamowanych ciał. Po śmierci jednak sam ma zostać zabalsamowany.

Ciało Chaveza ma być zabalsamowane i wlożone do kryształowej trumny, aby ludzie mogli je ogladać „po wsze czasy” - jak się wyraził jeden z członków wenezuelskiego rządu, Nikolas Maduro.

W roku 2009 Chavez nazwal barbarzyństwem wystawę "Bodies Revealed", na której pokazano 36 zabalsamowanych ciał ludzkich i 219 organów. "To jest coś strasznego, pokazywać szczątki ludzkie" - powiedział Chavez w swoim coniedzielnym programie ”Halo Prezydencie!”, nazywając wystawę „makabrą".

"To jest śmianie się nam w nos. To jest oznaka niesamowitego moralnego rozkładu, który dokonuje się na świecie” - powiedział prezydent Wenezueli podkreślając, że ciało człowieka powinno być pochowane. Wystawa "Bodies Revealed" została z polecenia Chaveza zamknięta pod pretekstem niedopełnienia formalności sanitarnych.