Naukowcy z NASA chcą mieć pewność, że w 2036 roku nie dojdzie do kolizji asteroidy z Ziemią. Potencjalne zagrożenie stwarza asteroida, która właśnie przelatuje obok naszej planety.
Nazywa się Apophis. Naukowcy NASA obserwowali ją przez teleskop Herschel. Dokładnie ją zmierzyli i wyliczyli, że ma 325 metrów średnicy. Do tej pory sądzono, że istnieje niewielkie ryzyko, iż asteroida będzie zagrażać Ziemi w roku 2036.
W specjalnym oświadczeniu eksperci NASA piszą teraz, że dzięki danym zgromadzonym w ostatnich dniach chcą dokładnie określić przyszły tor lotu asteroidy i tym samym wykluczyć jakiekolwiek prawdopodobieństwo zderzenia. W tym tygodniu Apophis - nazwana tak od imienia egipskiego boga chaosu - przelatuje obok Ziemi, ale w bezpiecznej odległości ponad 14 milionów kilometrów.
Krótki film o przelocie asteroidy można obejrzeć za pomocą specjalnego "internetowego teleskopu" na portalu www.slooh.com.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Wpisz adres e-mail wybranej osoby, a my wyślemy jej bezpłatny dostęp do tego artykułu