Posłowie SLD zaapelowali w czwartek do rządu o stworzenie programu walki z bezrobociem. Sojusz chce m.in. lepszej aktywizacji bezrobotnych, pomocy państwa dla firm w utrzymaniu płynności finansowej i skuteczniejszego monitorowania rynku pracy w powiatach.

Szef zespołu gospodarczego Sojuszu Lewicy Demokratycznej Wojciech Szewko podczas konferencji prasowej w Sejmie zaapelował do rządu, by przedstawił program walki z bezrobociem. "Sytuacja na rynku pracy jest wyjątkowo trudna; program walki z bezrobociem jest niezbędny" - podkreślił.

Szewko nawiązał do opublikowanego w środę przez NBP raportu poświęconego sytuacji na rynku pracy. Wynika z niego, że stopa bezrobocia w końcu 2012 roku przekroczy 13 proc.

"To cenny raport, który pokazuje, jak alarmująca jest sytuacja na rynku pracy. Co więcej, pokazuje, że w pierwszym kwartale 2013 r. bezrobocie będzie rosło, pokazuje też strukturę bezrobocia; obecnie 25,8 proc. młodych ludzi nie znajduje zatrudnienia i ta tendencja też będzie się utrzymywać" - podkreślił Szewko.

Raport NBP oraz informacje o kłopotach zakładów takich jak Fiat w Tychach pokazują - zdaniem Szewki - że rząd nie ma programu zwalczania bezrobocia. Szef zespołu gospodarczego SLD przypomniał, że Sojusz bezskutecznie zwracał się do rządu m.in. o stworzenie programu ułatwiającego potencjalnym pracodawcom zatrudnianie pierwszego i drugiego pracownika oraz zatrudnianie na etaty pomocy domowych.

Zaapelował też, by rząd "występował nie tylko jako aktywny uczestnik rynku finansowego, ale również jako aktywny inwestor i uczestnik rynku produkcyjnego". "Możliwe jest używanie zasobów skarbu państwa, zasobów BGK jako źródła gwarancji, kredytów dla utrzymania płynności finansowej firm" - przekonywał Szewko.

Poseł SLD Dariusz Joński powiedział, że SLD chce, by rynek pracy w każdym powiecie był monitorowany. Poinformował też, że Sojusz zamierza przeprowadzić na przełomie stycznia i lutego debatę na temat walki z bezrobociem i właściwego wydawania pieniędzy na ten cel.