Jaime Garcia Marquez powiedział studentom na wykładzie w kolumbijskim mieście Cartagena, że jego 85-letni obecnie brat Gabriel cierpi na postępująca demencję już od 1999 r. Często dzwoni do niego i zadaje podstawowe pytania. Obecnie całkowicie zaprzestał pisania.

"On ma problemy z pamięcią. Czasami płaczę ponieważ czuję jakbym go tracił" - powiedział Jaime. "W naszej rodzinie wszyscy cierpimy na demencję starczą. Ja sam zaczynam mieć małe problemy, a on ma poważne kłopoty" - dodał.

"Fizycznie jest w dobrej kondycji, ale na demencję cierpi od dłuższego czasu. Wciąż jest w humorze, w dobrym nastroju i pełen entuzjazmu" - powiedział też brat pisarza.

Według Jaime, Gabriel Garcia Marquez, autor m. in. powieści "Sto lat samotności", zaczął odczuwać pierwsze symptomy zaniku pamięci w 1999 r. po tym jak rozwinął się u niego rak skóry. Zabiegi chemioterapii przyspieszyły ten proces.

Pogłoski, że Marquez cierpi na zaniki pamięci krążyły już od dłuższego czasu

Dwaj bracia często rozmawiają ze sobą przez telefon. Jaime mieszka w Kolumbii, podczas gdy "Gabo" mieszka od 1961 r. z żoną Mercedes w Meksyku. Od dłuższego czasu rzadko pojawia się publicznie, chociaż w marcu br. obchodził 85 urodziny w towarzystwie zaprzyjaźnionych pisarzy i artystów.

Pogłoski, że Gabriel Garcia Marquez cierpi na zaniki pamięci krążyły już od dłuższego czasu. Jednak teraz Jaime po raz pierwszy przyznał to publicznie.

Powieść z 1967 r. "Sto lat samotności", określana jako arcydzieło realizmu magicznego, jest sagą rodzinną a zaczyna się od problemów z opieką nad sędziwym dziadkiem. Została przetłumaczona na ponad 30 języków a jej łączne nakłady wyniosły ponad 30 mln egzemplarzy.

Marquez jest też autorem licznych innych powieści, m. in. "Miłości w czasach zarazy" i "Jesieni patriarchy".