Uszkodzone ogrodzenie i jedna z dysz przy trójzębie oraz popękana warstwa środka ochraniającego misę - to uszkodzenia, które powstały na gdańskiej Fontannie Neptuna w czasie fiesty towarzyszącej Euro 2012. Wstępnie naprawę zaplanowano po Jarmarku Dominikańskim.

Jak poinformował PAP Andrzej Chudziak, dyrektor Gdańskich Melioracji, która to firma opiekuje się najsłynniejszą gdańską fontanną, uszkodzenia powstały, gdy rozbawieni kibice przedzierali się przez metalowe ogrodzenie i wchodzili na misę fontanny. "Był taki moment, gdy doliczyłem się w misie dziesięciu osób" - powiedział Chudziak.

Dyrektor wyjaśnił, że uszkodzenia nie są duże - na szczęście remontowana ostatnio misa fontanny nie pękła - ale aby je naprawić, konieczne jest wyłączenie fontanny. "A tego nie chcielibyśmy robić ze względu na turystów, dla których przecież zdjęcie z tryskającym wodą królem mórz jest jedną z ważniejszych pamiątek z pobytu w Gdańsku" - powiedział Chudziak, dodając, że do naprawy dojdzie najprawdopodobniej po Jarmarku Dominikańskim, który w tym roku trwać będzie od 28 lipca do 19 sierpnia.

Długi Targ, na którym znajduje się Fontanna Neptuna, stał się w czasie Euro drugą strefą kibica (ta właściwa znajduje się na Placu Zebrań Ludowych, około kilometra od historycznego centrum miasta). Na Długim Targu tłumnie zbierali się fani futbolu z Hiszpanii, Irlandii, Chorwacji, Włoch, Grecji czy Niemiec, by świętować zarówno przed, jak i po meczach. Po pierwszej hucznej zabawie pod fontanną władze miasta - m.in. z obawy o bezpieczeństwo kibiców wspinających się na 6-metrowy obiekt - "przydzieliły" Neptunowi specjalną ochronę.

W kwietniu zakończono trwający prawie siedem miesięcy, pierwszy od niemal 50 lat, gruntowny remont Fontanny Neptuna. Kosztem 1,7 mln zł odrestaurowano nie tylko sam obiekt i jego otoczenie, w tym ogrodzenie, ale też podziemne instalacje zaopatrujące fontannę w wodę.

Gdańska Fontanna Neptuna powstała z inicjatywy burmistrza Bartłomieja Schachmanna i miejskich rajców. Rzeźba Króla Mórz została odlana w brązie w 1615 r. przez Piotra Husena i Johanna Rogge w Augsburgu, według projektu Gerda Benningka. Kamienna czasza oraz trzon, na których stoi posąg, są dziełem rzeźbiarza Abrahama van den Blocke. Uruchomienie fontanny nastąpiło w roku 1633. Rok później powstała żelazna krata otaczająca basen, według projektu van den Blocke.

W 1945 roku, by uchronić ją przed ewentualnym zniszczeniem, fontanna została zdemontowana. Ponownie uruchomiono ją w 1954 roku.