Przed krakowskim sądem rozpoczął się we wtorek proces 11 mężczyzn, oskarżonych o śmiertelne pobicie Tomasza Cz., ps. Człowiek. Wszystkim grozi do 10 lat więzienia. W budynku sądu zastosowano nadzwyczajne środki bezpieczeństwa.

Proces rozpoczął się mimo nieobecności jednego z oskarżonych, który odpowiada z wolnej stopy. Jego obrońca przedłożył zwolnienie lekarskie, ale zdaniem sądu nie spełniało ono wymogów formalnych.

We wtorek prokurator odczytał akt oskarżenia. Prawdopodobnie na kolejnej rozprawie, w czwartek, oskarżeni rozpoczną składanie wyjaśnień. Siedmiu oskarżonych zostało doprowadzonych do sądu z aresztu; pozostali czterej odpowiadają z wolnej stopy.

Do śmiertelnego pobicia Tomasza C. doszło 17 stycznia ub. roku w Krakowie

Na ofiarę czekało kilkanaście osób, które przyjechały samochodami. Gdy 30-latek nadjechał autem, napastnicy ruszyli za nim w pościg. Podczas ucieczki Tomasz C. stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w budynek. Potem zaczął uciekać pieszo, usiłował schronić się w kabinie śmieciarki. Tam dopadli go napastnicy i zadali ciosy nożem, maczetą, widłami i pałkami. W wyniku odniesionych ran mężczyzna zmarł wkrótce po przewiezieniu do szpitala. Jak wynikało z odczytywanego przez ponad godzinę przez prokuratora aktu oskarżenia, tłem napaści były porachunki krakowskich pseudokibiców, związanych z konkurującymi klubami.

Nadzwyczajne środki bezpieczeństwa

Z obawy przed zakłóceniem procesu w krakowskim sądzie zastosowano we wtorek nadzwyczajne środki bezpieczeństwa. Proces odbywa się w największej sali rozpraw, przystosowanej do sądzenia szczególnie niebezpiecznych przestępców. Oskarżeni siedzą za pancerną szybą, oddzieleni od siebie i obrońców, z którymi mogą się porozumiewać za pośrednictwem telefonu. Wzmocnione zostały konwoje policji, opracowano też osobne trasy, którymi oskarżeni zostali doprowadzeni na salę rozpraw. Dokładnie sprawdzone zostały osoby, wpuszczone na salę rozpraw.

Specjalne rygory zastosowano wobec osób, które chciały uczestniczyć w rozprawie w charakterze publiczności. Ich bagaże zostały sprawdzane, dodatkowo osoby te musiały przechodzić przez bramki wychwytujące niebezpieczne przedmioty. W sądzie pojawiły się dodatkowe patrole policji; z normalnego użytkowania wyłączony został korytarz w wydziale karnym. Świadkowie i strony wzywani są na rozprawy z korytarza głównego.

Na ławie oskarżonych zasiadło 11 osób

Prokuratura oskarżyła 11 osób (Rafała C., Artura D., Tomasza H., Damiana J., Krzysztofa J., Marcina K., Alana K., Macieja K., Grzegorza L., Marcina N., Michała S.), że 17 stycznia 2011 r. w Krakowie, razem z innymi osobami, co do których materiały wyłączono do odrębnego postępowania, wzięli udział w śmiertelnym pobiciu Tomasza Cz., podczas którego używano niebezpiecznych przedmiotów (maczety, noże, widły i siekiery), a ich ofiara doznała 57 ran i otarć, w wyniku których zmarła.

Z ustaleń prokuratury wynika, że Artur D. zadawał ciosy widłami, Alan K. - maczetą, a Marcin N. - nożem. Wszyscy oni odpowiedzą dodatkowo za udział w śmiertelnym pobiciu z użyciem niebezpiecznych przedmiotów.

Trzech oskarżonych przyznało się do winy

Jak podaje prokuratura, trzech oskarżonych w toku śledztwa przyznało się do udziału w pobiciu. Ich wyjaśnienia, które korelowały z pozostałym materiałem dowodowym, stały się podstawą ustaleń prokuratury.

Pozostali oskarżeni nie poznali się do głównego zarzucanego im czynu. Odmówili składania wyjaśnień lub też przedstawili swoją wersję zdarzenia, którą prokuratura uznała za niewiarygodną w świetle zgromadzonego materiału dowodowego. Wszystkim oskarżonym grożą kary pozbawienia wolności do lat 10. Do sprawy listem gończym poszukiwany jest jeszcze jeden podejrzany; na sześciu kolejnych wydano Europejski Nakaz Aresztowania.