W Wielką Sobotę wierni w całym kraju nawiedzają w kościołach Groby Pańskie. Wiele z nich przybiera artystyczne formy, które mają skłonić ludzi do refleksji.

Plansza z widokiem nowoczesnego miasta, z napisem : "Wybrali Barabasza, a Ja", a przed nią rozbite tablice kamienne z przykazaniami Bożymi - tak wygląda Grób Pański w warszawskiej archikatedrze. Grób w Katedrze Polowej WP został w tym roku usytuowany w Kaplicy Katyńskiej

Jak powiedział PAP proboszcz archikatedry Św. Jana Chrzciciela ks. prałat Bogdan Bartołd, grób ten ma zachęcić m.in. refleksji na temat życiowych wyborów. "Czy wybieram Chrystusa? Bo ci, którzy żyli 2 tys. lat temu, stanęli przed wyborem: czy wybrać Barabasza, czy Chrystusa?" - wyjaśnił. Jak mówił, te bardzo wymowne tablice kamienne z przykazaniami Bożymi to jest również pytanie do nas, czy owe dziesięć przykazań Bożych ma znaczenie w naszym życiu.

Dekoracja Grobu Pańskiego - jak zaznaczył ks. Bartołd - dla wielu będzie trudna w odbiorze. "Sądzę jednak, że Wielkanoc to święta, gdzie przechodzimy pewną drogę krzyżową - swoją własną razem z Chrystusem, podczas której stawiamy sobie trudne pytania po to, by rozweselić się porankiem Zmartwychwstania" - powiedział proboszcz archikatedry.

Ks. Bartołd podkreślił też, że wystrój Grobu Pańskiego ma nam przypominać o ważnych wydarzeniach, które stają się ludzkim udziałem. "To nie jest tak, że każdego roku Grób jest ten sam. Figura Chrystusa jest ta sama, monstrancja z Najświętszym Sakramentem w Grobie jest ta sama, natomiast scenografia Grobu ma nam pomagać w spojrzeniu na swoje życie poprzez pryzmat Objawienia Bożego" - podkreślił.

Jak powiedział PAP rzecznik prasowy Ordynariatu Polowego ks. płk Zbigniew Kępa, w tym roku wystrój Grobu Pańskiego w Katedrze Polowej WP jest bardzo prosty, ale zawiera się w nim bardzo głęboka symbolika. Figura Chrystusa złożona do Grobu znajduje się na piasku, a z niego wyrastają świeże kwiaty, które są symbolem budzącego się życia, ale też symbolem potęgi życia, które daje nam Chrystus zmartwychwstały - wyjaśnił.

Dodał, że najważniejszym elementem wystroju Grobu jest monstrancja z Najświętszym Sakramentem, za którą umieszczono biało-czerwone kwiaty w kolorach narodowych oraz dużą świecę, przypominającą paschał - symbol zmartwychwstania Chrystusa.

Ks. Kępa podkreślił, że Grób Pański umieszczono w kaplicy, której ściany pokryte są tabliczkami z imionami i nazwiskami tych, którzy zginęli w Katyniu i innych miejscach na Wschodzie. "Ci, którzy zginęli na Wschodzie, mówiąc paradoksalnie, oni odnieśli zwycięstwo - zwycięstwo moralne, o czym mówi napis: +Zwyciężeni, ale niepokonani+" - zaznaczył rzecznik.

- "Tak dla życia" to tegoroczne przesłanie Grobu Pańskiego na Jasnej Górze. Elementami dekoracji są w tym roku fotografie dzieci, puste wózki dziecięce oraz tablice ukazujące dane statystyczne dotyczące m.in. przyrostu naturalnego.

Tradycyjnie dekoracja Grobu Pańskiego przygotowana została w głównej części Kaplicy Matki Bożej sanktuarium jasnogórskiego. Nad całością prac przygotowawczych czuwał jasnogórski dekorator o. Bronisław Kraszewski.

Jak poinformowało Biuro Prasowe Jasnej Góry tegoroczny Grób Pański "jest wielkim wołaniem o dar życia", a jego hasłem i przesłaniem są słowa: "Tak dla życia".

Centralne miejsce to podwyższenie, na którym ustawiona została monstrancja z Najświętszym Sakramentem oraz figura umęczonego Jezusa Chrystusa. Natomiast - jak podało Biuro Prasowe - stosownie do przesłania, poniżej monstrancji umieszczona została "duża fotografia przedstawiająca rozłożone dłonie, a w nich figurki dzieci w dziesiątym tygodniu życia płodowego".

Dekorację stanowią także duże fotografie kilkumiesięcznych dzieci, puste wózki dziecięce, oraz tablice, na których zestawiono ze sobą dane statystyczne ukazujące - "ile w Polsce dzieci przychodzi na świat, a ile osób odchodzi z tego świata". Dane pochodzą z lat 2002-2011.

Wrak samochodu, który został rozbity w trakcie jednego z wypadków drogowych, został ustawiony w Grobie Pańskim znajdującym się w sanktuarium św. Antoniego z Padwy w Dąbrowie Górniczej na terenie diecezji sosnowieckiej.

Wrak samochodu znajduje się w centrum grobu. "Jest na nim cytat Jana Pawła II mówiący, że miłość jest większa niż śmierć" - powiedział PAP franciszkanin o. Stanisław.

Franciszkanin dodał, że jest to autentyczny samochód, rozbity w trakcie zdarzenia na drodze. "W grobie zostały także umieszczone gałęzie symbolizujące połamane drzewo, a figura Jezusa została zawinięta w folię, tak jak się to dzieje z ciałami po wypadku" - tłumaczył o. Stanisław.

Ideą przewodnią była pamięć o ludziach, którzy zginęli w katastrofach drogowych.

Grób Boży w sanktuarium św. Antoniego z Padwy znajduje się Gołonogu, dzielnicy Dąbrowy Górniczej przy klasztorze franciszkanów.