Były premier Włoch Silvio Berlusconi oświadczył, że nie ma czego żałować i że wstydzić się powinni ci, którzy go "prześladują". Tak skomentował wyrok sądu w Mediolanie, który w sobotę oczyścił go z zarzutu korupcji z powodu przedawnienia.

W poniedziałkowym wywiadzie dla dziennika "Corriere del Ticino", ukazującego się we włoskojęzycznym kantonie Szwajcarii Berlusconi powiedział: "Nie mam naprawdę czego żałować. Powinni zaś wstydzić się moi prześladowcy, którzy odkąd zająłem się polityką, nie przestali wymyślać bezpodstawnych procesów opartych tylko na kalumniach".

"To medialno-sądownicze błoto, kampania zniesławiania na międzynarodową skalę, która nigdy się nie zatrzymała, a nawet odkąd podałem się do dymisji, sądowe znęcanie się nade mną wręcz nasiliło się" - ocenił były szef rządu.

Zapewnił, że jest dumny z tego, że wchodząc w 1994 roku na scenę polityczną "ocalił Włochy przed rządami partii komunistycznej".

"Jestem świadom tego, że służyłem mojemu krajowi ze wszystkich sił i z totalną intelektualną uczciwością. Rozgoryczeniem napawa mnie to, że odpłacono mi się znęcaniem, które nie ma sobie równych w historii lewicowego sądownictwa" - stwierdził b. szef rządu.

Berlusconi nie będzie więcej ubiegał się o stanowisko premiera

Wyraził opinię, że celem tych działań jest zniszczenie jego "wizerunku człowieka, przedsiębiorcy i polityka".

"To kolejny dowód na to, że decyzji o zaangażowaniu w życie publiczne, by uratować Włochy przed komunizmem i by je zmienić, nigdy nie wybaczyły mi te siły, które są w pułapce swoich interesów i ambicji" - dodał Berlusconi.

Powtórzył, że nie będzie więcej ubiegał się o stanowisko premiera, ale zamierza kontynuować działalność polityczną jako przywódca partii.

Tymczasem dziennik "Il Giornale", wydawany przez brata byłego premiera, napisał w poniedziałek, że po sobotnim wyroku Berlusconi może myśleć o kandydowaniu na prezydenta Włoch.