Merkel wygłosi 25 stycznia przemówienie na otwarciu forum.

Organizatorzy poinformowali, że spotkanie będzie bezprecedensowo liczne. Do Davos przyjadą m.in. szefowie Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Banku Światowego i Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde, Robert Zoellick i Mario Draghi, minister skarbu (finansów) USA Timothy Geithner, sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun i przewodniczący Ligi Arabskiej Nabil el-Arabi. Ogółem w Davos oczekiwanych jest 40 przywódców państw; z Polski przybędzie prezydent Bronisław Komorowski.

Bezprecedensowy kryzys gospodarczy, największy od lat 30. ubiegłego wieku, arabska wiosna i zbliżające się wybory prezydenckie we Francji i Rosji znajdą się wśród tematów pięciodniowego spotkania w szwajcarskim kurorcie. 42. forum odbędzie się pod hasłem: "Wielka Transformacja: kształtowanie nowych modeli".

Założyciel forum Klaus Schwab powiedział w środę, że obecni szefowie rządów tracą zaufanie młodego pokolenia, bo świat "nie zdołał wyciągnąć wniosków z kryzysu światowego w 2009 roku". Schwab ocenił, że kapitalizm w jego tradycyjnej formie już się nie sprawdza. "Rozpaczliwie szukamy na świecie ludzi, którzy mogą zaoferować jakieś rozwiązania" - powiedział.

Tymczasem w centrum kurortu przeciwnicy forum, zainspirowani protestami w zachodnich stolicach, wznieśli w środę igloo pod hasłami "Okupuj Davos". Będą budować następne, by lodowe budowle przypominały miasteczka namiotowe z Wall Street i innych miejsc protestów. Działacze zapowiedzieli też manifestacje przeciwko forum.