PE wezwał władze Rosji do przeprowadzenia nowych wyborów parlamentarnych, do których dopuszczeni zostaliby wszyscy kandydaci rosyjskiej opozycji. Przebieg wyborów pokazał, że Rosja nie spełnia standardów - brzmi przyjęta w środę rezolucja ws. szczytu UE-Rosja.

Szczyt rozpoczyna się w środę wieczorem w Brukseli roboczą kolacją z prezydentem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem.

W poświęconej szczytowi rezolucji europosłowie uznali, że na spotkaniu UE powinna zdecydowanie poruszyć kwestię wyborów do Dumy Państwowej z 4 grudnia, oraz wezwali władze w Moskwie "do nowych i sprawiedliwych wyborów, które zostałyby zorganizowane po zarejestrowaniu wszystkich kandydatów partii opozycyjnych". Parlament Europejski podkreślił jednocześnie, że władze rosyjskie powinny "znowelizować ordynację wyborczą" oraz przestrzegać międzynarodowych standardów wyborczych "w praktyce, z myślą o zapewnieniu wolnych i demokratycznych wyborów prezydenckich w 2012 r., dających równe szanse kandydatom opozycji".

Jedna Rosja faworyzowana, liczne inne nieprawidłowości

Grudniowe wybory parlamentarne w Rosji zapewniły zwycięstwo rządzącej partii Władimira Putina "Jedna Rosja", której listę wyborczą otwierał Miedwiediew. Międzynarodowi obserwatorzy wstępnie ocenili, że wybory charakteryzowały się licznymi nieprawidłowościami, a zwycięska partia była faworyzowana. Według obserwatorów OBWE, głosowanie zostało dobrze zorganizowane, lecz jego jakość zdecydowanie się obniżyła w trakcie liczenia głosów, podczas którego doszło do wielu nieprawidłowości i przypadków widocznych manipulacji, w tym do podrzucania głosów do urn. Wybory skrytykowała też szefowa amerykańskiej dyplomacji Hillary Clinton, a także rosyjska opozycja.

Również zdaniem europosłów "przebieg wyborów pokazał, ze Rosja nie spełnia standardów wyborczych określonych przez OBWE", a "uciążliwe procedury rejestracji doprowadziły do wykluczenia kilku partii opozycyjnych".

Korupcja, prawa człowieka, polityka zagraniczna - Rosja ma nad czym pracować

Eurodeputowani wyrazili też zaniepokojenie stanem praw człowieka w Rosji oraz brakiem praworządności i niezależnej władzy sądowniczej, a zwłaszcza niewyjaśnioną do tej pory sprawą śmierci w listopadzie 2009 r. adwokata Siergieja Magnitskiego. Zajmujący się walką z korupcją w Rosji Magnitski zmarł w więzieniu w niewyjaśnionych okolicznościach w rok po zatrzymaniu pod zarzutem oszustw podatkowych.

Parlament wezwał badającą tę sprawę rosyjską komisję śledczą do "szybkiego przedstawienia wniosków i podjęcia wszelkich niezbędnych działań, by postawić sprawców przed sądem". W razie dalszej bezczynności władz rosyjskich kraje UE powinny rozważyć "takie działania, jak zakaz wjazdu do całej UE oraz zamrożenie aktywów finansowych osób winnych torturowania i śmierci Siergieja Magnitskiego oraz ukrywania prawdy o tej sprawie" - ostrzegł PE.

W kwestii spraw międzynarodowych eurodeputowani zaapelowali do Rosji "o bardziej konstruktywne podejście", zwłaszcza w kwestii Iranu i Syrii, wzywając Moskwę m.in., "by przyłączyła się do światowych starań o zablokowanie irańskich prób wzbogacenia uranu i innych działań w sektorze jądrowym".