Wojna, którą prezydent Meksyku wypowiedział narkokartelom idzie fatalnie. Po obu stronach konfliktu walczy się za pomocą amerykańskiej broni i za amerykańskie pieniądze. Czyja jest ta wojna? - zastanawia się w czwartek autor dziennego komentarza "New Yorkera".

Dzień wcześniej organizacja pozarządowa Human Rights Watch podała do wiadomości publicznej wyniki śledztwa, które przeprowadziła w Meksyku. Wynika z niego, że żołnierze nagminnie posługują się torturami i groźbami, by wydobyć z nie zawsze winnych podejrzanych przyznanie się do popełnianych przez kartele zbrodni - podała w czwartek agencja Reutera. Wojsko ucieka się też do wymuszeń oraz morderstw i odpowiada za "znikanie" podejrzanych.

Według "NY" wojna, którą na początku swej kadencji w 2006 roku wypowiedział kartelom narkotykowym prezydent Meksyku Felipe Calderon idzie fatalnie i nie przynosi lepszych skutków niż mroczne taktyki jego poprzedników. Polegały one na układaniu się z niektórymi bossami karteli, wyznaczaniu półlegalnych tras przerzutu narkotyków, krążeniu łapówek i dorywczym atakowaniu niewspółpracujących z władzami karteli.

Liczba zabójstw zwiększyła się trzykrotnie

Skutkiem wojny jest to, że liczba zabójstw, która przed prezydenturą Calderona spadła w Meksyku o 50 proc. zwiększyła się od 2006 roku trzykrotnie. Odkąd Calderon zmilitaryzował konflikt i "spuścił swe psy" - jak pisze "NY" - zginęło ponad 45 tys. ludzi.

Z drugiej strony, jak dowodzi raport Human Rights Watch, ceną wojny jest cicha legalizacja przemocy i tortur.

To wielostronny, mroczny konflikt, w którym modus operandi walczących ze sobą stron to tortury, zbiorowe egzekucje, ćwiartowanie zwłok i zatykanie odciętych głów na piki. Wyrafinowane techniki zastraszania i brutalne ataki na służby publiczne, dziennikarzy, sędziów, policjantów, burmistrzów i przypadkowych przechodniów - wylicza nowojorski magazyn.

A przy tym wszystkim podaż marihuany i twardych narkotyków w USA - na głównym rynku zbytu karteli - nie zmalała.

Amerykańskie służby bezpieczeństwa i agencja antynarkotykowa (Drug Enforcement Agency - DEA) walczą z latynoamerykańskim narkobiznesem bezpośrednio i pośrednio - finansując, szkoląc i uzbrajając odpowiednie meksykańskie służby i wojsko.

Druga strona też ma pieniądze i broń z Ameryki

Kartele zbijają fortuny na sprzedaży narkotyków USA i tam też kupują wyrafinowaną broń, korzystając z otwartego, poddanego jedynie luźnym i złudnym regulacjom rynku broni.

"Jesteśmy głęboko winni" tego, co się dzieje w Meksyku i tego, jak się toczy wojna przeciw narkotykom - pisze autor komentarza w "New Yorkerze". Za to niewiele amerykańskiej krwi zostało przelanej, choć przelewa się jej wiele za amerykański pieniądze.

Waszyngton przeznaczył za prezydentury George'a W. Busha 1,8 mld dol. na broń i pomoc dla wojsk Calderona. Ale wojna ta nabiera apokaliptycznych proporcji, ponieważ jednocześnie administracja Busha ułatwiła kupowanie broni automatycznej. W niektórych stanach, jak Arizona, można kupić karabiny przeznaczoną na wojnę, a nie na polowanie lub do samoobrony i amunicję zwaną "antypolicyjną", przebijającą kewlarowe kamizelki. Od 2009 do kwietnia 2010 roku 60 tys. sztuk broni zarekwirowanej w Meksyku pochodziło z USA.

W USA kupowanie wszelkiej broni jest bardzo łatwe, nawet "antypolicyjnej". Zwłaszcza na południu, gdzie można ją dostać bez licencji, czy zaświadczenia o przeszkoleniu. Bez rejestracji, sprawdzania, czy nabywca nie jest notowany, bez zgody szeryfa oraz licencji Biura ds. Alkoholu, Tytoniu, Broni Palnej i Materiałów Wybuchowych. By obejść wszelkie przepisy wystarczy udać się na targi broni.

No i są w tej wojnie dolary - pisze "NY"; w przybliżonej ocenie, co roku do Meksyku trafia 30 mld dol. jako zapłata za marihuanę, kokainę i narkotyki syntetyczne.

Z raportu ONZ w sprawie narkotyków z 2010 roku wynika, że jeden na pięciu Amerykanów używa marihuany, nieporównywalnie więcej niż w Meksyku. Wojnę narkotykową napędza eksport na chłonny rynek USA. "Jeśli palisz, byłoby bardziej etycznie palić swoje" - komentuje "NY", powracając do dyskusji o legalizacji narkotyków.

Ponad tuzin amerykańskich stanów przyjęło nowe przepisy zezwalające - w mniejszym lub większym stopniu - na używanie marihuany

Ale to co da się zrobić w wypadku "trawy" ma inne implikacje zdrowotne, społeczne i etyczne w przypadku twardych narkotyków - pisze "New Yorker".

Tymczasem Meksyk stacza się w rządy autorytarne, "grozi mu Putin-izacja" - mówi ekspertka z Waszyngtonu, Denise Dresser.

Sytuacja jest "perwersyjna" - konkluduje "NY" - Waszyngton szkoli i finansuje meksykańskie siły porządkowe i wojsko, które walczy z uzbrojonymi przez amerykański liberalny rynek broni kartelami, które finansują gustujący w narkotykach Amerykanie.