Akcję organizują wspólnie kielecki klub i koordynator ds. przeszczepów Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego, neurochirurg Igor Szydłowski.

Wspólnie z Poltransplantem - rządowym centrum koordynującym przeszczepy - przygotowano ok. pięć tysięcy oświadczeń woli. Jak powiedział PAP Szydłowski, wolontariusze będą je rozdawali kibicom wchodzącym na stadion oraz w przerwie meczu.

Wypełniony danymi osobowymi kartonik, można nosić przy dokumentach. Dotyczy wyrażenia zgody na pobranie tkanek i narządów do przeszczepu. O decyzji należy poinformować rodzinę.

"Myślę, że stadion piłkarski, miejsce, gdzie przychodzi mnóstwo, głównie młodych ludzi, to bardzo dobre miejsce do propagowania idei transplantologii" - podkreślił Szydłowski. Dodał, że coraz częściej bliscy osób, od których można pobrać narządy do przeszczepu mówią, że w rodzinie dyskutowano wcześniej o różnego typu akcjach promujących transplantacje. "Podczas takich rozmów padały deklarację zgody na pobranie narządów do przeszczepu. I właśnie w takich akcjach jak niedzielna chodzi o to, by ludzie rozmawiali ze sobą na podobne tematy" - wyjaśnił.

W województwie świętokrzyskim od kilku lat rośnie liczba pobrań narządów do przeszczepu, w 2010 r. było ich ok. dziesięciu. Szydłowski zauważył, że nie chodzi o zawody w wynikach statystycznych, ale "o życie drugiego człowieka, które stoi za każdą decyzją" o zgodzie na pobranie narządów.

Na stadionie, przed meczem i w przerwie spotkanie ideę transplantologii będzie przybliżał kibicom spiker

"Informacje na ten temat kibice Korony Kielce znajdą także na stronie internetowej klubu, w klubowym newsletterze oraz na Facebooku" - powiedział PAP rzecznik Korony Paweł Jańczyk. Ocenił, że przesłanie może dotrzeć do kilkunastu tysięcy ludzi. Możliwe, że akcja będzie kontynuowana podczas kolejnych spotkań ligowych.

W środę, podczas obchodów Światowego Dnia Donacji i Transplantacji minister zdrowia Ewa Kopacz mówiła, że, porównując pierwsze 10 miesięcy tego i ubiegłego roku, wykonano o 102 przeszczepy więcej (wzrost o 13 proc.). Dodała, że cieszy szczególnie rekordowa liczba przeszczepów rodzinnych, których było ok. 70. Według minister wynika to z przełamania w społeczeństwie stereotypów na temat transplantacji. W całym 2010 r. wykonano 1347 przeszczepów, co - jak podkreśliła - jest najlepszym wynikiem w ciągu ostatnich pięciu lat.