Niemiecka policja miała instalować na komputerach podejrzanych osób zaawansowane oprogramowanie szpiegowskie, przekraczając swoje kompetencje - twierdzi organizacja Chaos Computer Club. Politycy są oburzeni i żądają wyjaśnień.

Skandal wybuchł w miniony weekend, gdy Chaos Computer Club (CCC) poinformował, że przeanalizował opracowany przez Federalny Urząd Kryminalny (BKA) program szpiegowski, tzw. trojan albo koń trojański, wykorzystywany do obserwacji osób podejrzanych o poważne przestępstwa, jak planowanie zamachu terrorystycznego.

Program ten ma jednak pozwalać policji na dużo więcej, niż dopuszcza ustawa o uprawnieniach BKA. "Analizowane trojany umożliwiają nie tylko pobranie ściśle osobistych informacji, ale nawet przejęcie zdalnej kontroli nad komputerem oraz uruchomienie dowolnych szkodliwych programów" - poinformował CCC.

Rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert oświadczył w poniedziałek, że kanclerz Angela Merkel bardzo poważnie traktuje zarzuty, które mają być sprawdzone na wszelkich możliwych płaszczyznach.

Także minister sprawiedliwości Sabine Leutheusser-Schnarrenberger obiecała "całkowitą przejrzystość" w tej sprawie

"Jeśli taki trojan faktycznie istnieje, to jego wykorzystanie nie jest zgodne z prawem" - powiedziała minister w rozmowie z telewizją ARD. Dodała, że rząd ma za zadanie poprawić ochronę sfery prywatnej obywateli.

Według niemieckiego ministerstwa spraw wewnętrznych ani BKA ani żadna z niemieckich instytucji federalnych nie wykorzystały dotychczas programu szpiegowskiego, który opracowano już trzy lata temu. Możliwe jest jednak, że oprogramowaniem posługiwała się policja, podlegająca niemieckim krajom związkowym.

Opozycyjni socjaldemokraci chcą, by zarzutami zajęła się parlamentarna komisja spraw wewnętrznych. Także federalny pełnomocnik ds. ochrony danych Peter Schaar zapowiedział, że przyjrzy się sprawie. "Jeśli zarzuty się potwierdzą, będzie to bardzo niepokojące" - powiedział Schaar gazecie "Neue Osnabruecker Zeitung".