Siły Narodowej Rady Libijskiej (NRL) przejęły kontrolę nad portem w Syrcie, znajdującym się we wschodniej części miasta, jednego z ostatnich bastionów wiernych byłemu libijskiemu przywódcy Muammarowi Kadafiemu - poinformował we wtorek jeden z dowódców sił NRL.

"W nocy doszło do starć i obecnie kontrolujemy port" - powiedział Mustafa ben Dardef, dowodzący oddziałem stacjonującym w pobliżu rodzinnego miasta Kadafiego.

"Kiedy będziemy zbliżać się do centrum miasta, dojdzie do walk ulicznych, przygotowujemy się na nie" - wyjaśnił inny z powstańców.

Walki wybuchły w poniedziałek wieczorem w pobliżu portu w 70-tysiecznym mieście. Syrta znajduje się około 360 km na wschód od Trypolisu. Powstańcy nacierają na oblegane miasto zarówno ze wschodu jak i z zachodu.

Reklama

W poniedziałek siły nowych libijskich władz przejęły magazyn broni sił wiernych Kadafiemu na wschodnim froncie w Syrcie, a samoloty NATO trzeci dzień z rzędu bombardowały cele w mieście.

Według ONZ z Syrty, w której - jak relacjonują świadkowie - nie ma elektryczności, brakuje wody i jedzenia, uciekło prawie 2 tys. ludzi.