Na antenę Jedynki wraca Teatr Telewizji, będzie też więcej filmów dokumentalnych oraz pasmo edukacyjne dla dzieci i młodzieży. Nowością w Dwójce mają być programy o tematyce kulturalnej. TVP przedstawiła w poniedziałek jesienną ramówkę.

Spektakle Teatru Telewizji będą emitowane w poniedziałki o godz. 20.20; 26 września Jedynka wyemituje "Dolinę nicości" na motywach powieści b. prezesa TVP Bronisława Wildsteina, a 14 listopada spektakl "Kontrym" - opowieść o straconym w więzieniu na Rakowieckiej w 1953 r. Bolesławie Kontrymie, ps. Żmudzin - dowódcy w Powstaniu Warszawskim i uczestniku bitwy o Narvik, który wcześniej brał udział w Bitwie Warszawskiej, ale po stronie czerwonoarmistów.

Od wtorku do czwartku o godz. 21.35 widzowie Jedynki będą mogli obejrzeć nowy serial pt. "Rezydencja". Grają w nim m.in. Anna Cieślak, Jan Wieczorkowski, Jerzy Zelnik, Grażyna Szapołowska i Katarzyna Figura. Wśród emitowanych na antenie seriali będą też: "Życie nad rozlewiskiem", "Ojciec Mateusz", "Plebania" i "Klan".

We wtorki o godz. 21.50 widzowie Jedynki zobaczą nowy talk show "Lubię to!", prowadzony przez Piotra Kędzierskiego. Według materiałów TVP, będzie on starał się udowodnić widzom, że "kultura, to nie jedynie zawartość bakterii w jogurcie, ale coś, bez czego życie traci smak". Wezmą w nim udział filmowcy, pisarze, gwiazdy kina i teatru.

W poniedziałkowe wieczory w TVP1 będzie można obejrzeć filmy dokumentalne, m.in. o ataku na WTC 11 września 2001 r., o tsunami, które nawiedziło Japonię 11 marca 2011 r. i o kulisach wstąpienia Polski do NATO.

W soboty o godz. 13.50 Jedynka będzie emitować ukazujący się od trzech lat program poświęcony polskiej kinematografii "Weekendowy magazyn filmowy".

Jedynka przygotowała też przedpołudniowe pasmo edukacyjne. Od poniedziałku do czwartku będzie można obejrzeć m.in. programy popularyzujące muzykę klasyczną, reportaże ukazujące odbiór polskiej kultury za granicą, filmy przyrodnicze oraz o odkryciach i wynalazkach.

Dwójka - według zapowiedzi szefostwa telewizji publicznej - od jesieni zmieni swój wizerunek. Na tej antenie ma być przede wszystkim więcej programów poświęconych kulturze.

Od pierwszej soboty września o godz. 20 w TVP2 będzie można zobaczyć nowy talent show - "The voice of Poland". Jurorami w nim są Ania Dąbrowska, Kayah, Andrzej Piaseczny i Adam Darski "Nergal".

W niedziele pojawi się półgodzinny magazyn kulturalno-społeczny na żywo "Kultura, głupcze" (o 17.15) oraz magazyn kulturalno-artystyczny "WOK - Wszystko o kulturze" (22.30-0.10), przedstawiający aktualne wydarzenia z danego zakresu kultury.

Od 19 września, od poniedziałku do piątku, o 16.15 w TVP2 będzie emitowany program dla młodzieży "Poziom 2.0". Ma on być współtworzony przez widzów - w każdym odcinku znajdzie się co najmniej kilka filmów zrealizowanych telefonami komórkowymi. Młodsze dzieci w świat kultury w soboty o godz. 8.50 wprowadzą dwa koty - Pankot i Kotpan.

W jesiennej ramówce Dwójki nie zabrakło miejsca na znane już widzom seriale: "Czas honoru", "Rodzinka.pl", "M jak miłość", "Barwy szczęścia" i "Na dobre i na złe". Pojawi też nowy serial komediowy pt. "Wiadomości z drugiej ręki".

W TVP2 będą też pasma filmów fabularnych: Poniedziałek z gwiazdami (o godz. 22.50), Kino na maksa (w środy o 21.40), Kocham kino (w czwartki o 21.40), Alibi na piątek (o godz. 22.45) oraz Kino relaks (w soboty o godz. 22.00). Obejrzeć będzie można m.in. "Zapach kobiety", "Vanilla Sky", "Ladykillers czyli zabójczy kwintet" i "Lśnienie". Od października w niedziele o godz. 0.10 emitowane będą filmy w ramach Studia Filmowego Dwójki; w październiku będą to produkcje Wojciecha Smarzowskiego i Łukasza Wylężałka, m.in. "Małżowina" i "Darmozjad polski".

Dwójka zaplanowała też nowe pasma filmów dokumentalnych - od poniedziałku do piątku o godz. 19.25 oraz we wtorek o godz. 22.45.