Watykańska Kongregacja ds. Duchowieństwa wydała okólnik skierowany do księży i zawierający wskazówki, jak mają postępować w codziennym życiu. Poradzono kapłanom, by uczyli się korzystać z internetu i unikali "pokusy polityki".

W okólniku, o którym poinformował w niedzielę portal internetowy "Vatican Insider", założony przez włoski dziennik "La Stampa", można przeczytać, że dom księdza powinien być "prosty i ubogi".

Wobec kobiet kapłani mają zachowywać się z "ostrożnością" i "stanowczością". Księża nie mogą, nawet mimowolnie - głosi dokument - "zawracać w głowie" dziewczętom, przychodzącym do kościoła.

Wśród tego, czego należy unikać, wymienia się "próżność" i "zainteresowanie światowym życiem".

Reklama

Ksiądz musi zawsze ubierać się przyzwoicie, czytać dużo książek i przede wszystkim nie ulegać pokusie polityki, choć - jak wskazuje watykańska kongregacja - powinien utrzymywać dobre relacje z władzami świeckimi.

Apeluje się jednocześnie do księży o to, aby nie opowiadali się po stronie jednej partii politycznej.

Watykan zachęca ponadto księży do korzystania z dobrodziejstw internetu oraz radia i telewizji, między innymi po to, by profesjonalnie przygotowywać kazania "pozytywne i zachęcające". Należy w nich unikać banalności i indyferentyzmu - radzi Kongregacja ds. Duchowieństwa.