Zarząd Krajowy SLD dokonał drobnych zmian na listach wyborczych - poinformowała PAP w piątek wiceprzewodnicząca SLD Katarzyna Piekarska. Władze partii zdecydowały m.in. o przesunięciu na wyższą pozycję na liście gdyńskiej b. przewodniczącej OZZPiP Doroty Gardias.

Piekarska powiedziała PAP, że władze Sojuszu chciały jeszcze raz przyjrzeć się listom do Sejmu i kandydaturom do Senatu, które w ubiegłą sobotę zatwierdziła Rada Krajowa partii.

Piekarska zaznaczyła, że były to tylko drobne zmiany. Gdyńską listę SLD - zgodnie z ustaleniami z ub. soboty - otworzy b. premier Leszek Miller, za nim, na drugiej pozycji, będzie b. przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.

Na liście SLD w Lubuskiem - jak poinformowała Piekarska - wyżej, bo na czwartej, a nie na szóstej pozycji, o mandat poselski będzie walczyła była wicemarszałek Senatu Jolanta Danielak. Wiceszefowa SLD powiedziała też, że była próba przesunięcia wyżej na liście w Kielcach byłego ministra sprawiedliwości Jerzego Jaskierni, ale zarząd się na to nie zgodził.

Zgodnie z decyzjami Rady Krajowej SLD, szef partii Grzegorz Napieralski otworzy listę Sojuszu w Szczecinie. Liderem stołecznej listy Sojuszu będzie Ryszard Kalisz, a w okręgu podwarszawskim Piekarska.

"Jedynką" w Krakowie będzie rzecznik SLD Tomasz Kalita, w Gdańsku wicedyrektor tamtejszego Teatru Miejskiego Miniatura Krzysztof Andruszkiewicz, a w Gdyni - Miller.

Z list SLD wystartują także na dalszych miejscach m.in. w Wałbrzychu b. sekretarz generalny Sojuszu Marek Dyduch, w Legnicy Małgorzata Szmajdzińska, wdowa po wicemarszałku Sejmu Jerzym Szmajdzińskim.

Z okręgu stołecznego, z miejsca 22. wystartuje także Alicja Tysiąc, której przed czterema laty Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu przyznał 25 tysięcy euro zadośćuczynienia za to, że szpitale w Polsce odmówiły jej prawa do legalnej aborcji ze względu na stan zdrowia.

Jeśli chodzi o wybory do Senatu, to SLD poprze wielu kandydatów niezależnych, w tym: obecnego senatora niez. Włodzimierza Cimoszewicza (Białystok), byłego lidera SdPl Marka Borowskiego (Warszawa), posłankę Socjaldemokracji Izabellę Sierakowską (Lublin), posła niezrzeszonego Andrzeja Celińskiego (Warszawa).

Sojusz wesprze ponadto kampanię męża zmarłej w katastrofie smoleńskiej wiceszefowej Sojuszu Jolanty Szymanek-Deresz, Pawła Deresza (Płock), b. wiceministra gospodarki Jacka Piechoty (okręg podszczeciński), politologa, prof. Kazimierza Kika (Kielce), b. prezydenta Konina Kazimierza Pałasza (Konin) oraz obecnego prezydenta Rzeszowa Tadeusza Ferenca (Rzeszów).