Komisarz Unii Europejskiej do spraw wewnętrznych i sprawiedliwości Cecilia Malmstroem zarzuciła w środę rządom państw unijnych, że pozwalają, by ksenofobiczne sentymenty wpływały na ich politykę imigracyjną.

"W ostatnich latach byliśmy świadkami rosnącego poparcia dla ruchów populistycznych w UE. W mojej sferze odpowiedzialności - spraw azylowych, migracji, integracji i współpracy w ochronie granic - mogę dostrzec, że ksenofobia nasila się" - głosi oświadczenie Malmstroem, wydane w przeddzień brukselskiego szczytu przywódców państw UE, na którym omawiane będą między innymi sprawy imigracji.

Unijna komisarz wezwała również do zwiększenia wysiłków na rzecz pomocy ludziom, uciekającym przed zamętem w Afryce Północnej oraz do poprawienia warunków przyznawania azylu w państwach europejskich.

By ograniczyć kłopotliwy dla nich napływ przybyszów zza Morza Śródziemnego Francja i Włochy wezwały do zwiększenia swobody państw członkowskich UE w ograniczaniu dostępu cudzoziemców na ich terytoria - co ma być przedmiotem dyskusji na brukselskim szczycie.