Wiceminister spraw zagranicznych Niemiec, pełnomocnik rządu RFN ds. stosunków z Polską Cornelia Pieper otrzymała w środę tytuł honorowego profesora Wydziału Zarządzania i Administracji Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Reklama

Rektor uniwersytetu prof. Regina Renz podkreśliła, że uroczystość, która zbiegła się z pierwszym wspólnym posiedzeniem rządów Polski i RFN, ma swoją wymowę nie tylko naukową i kulturalną, ale także polityczną.

Po uroczystości Pieper powiedziała dziennikarzom, że czuje się "zaszczycona i wzruszona", ponieważ jest do tej pory jedyną Niemką, którą kielecka uczelnia wyróżniła honorowym tytułem.

Wiceminister od kilku lat współpracuje z uniwersytetem, gościła tu na początku roku z wykładem dla studentów i pracowników uczelni. Pieper chciałaby w przyszłości pomagać w wymianach polskich i niemieckich studentów oraz wspomóc rozwój prowadzonych przez szkołę zajęć w ramach germanistyki.

"Mam nadzieję, że w przyszłości Polska i Niemcy będą motorem innowacji w Unii Europejskiej. Mamy te same problemy do rozwiązania we wspólnej Europie, a integracja naszego partnerstwa na Wschodzie nie jest możliwa bez Polski" - powiedziała Pieper.

Cornelia Pieper od 2009 r. pełni funkcję wiceminister spraw zagranicznych ds. kontaktów kulturalnych z zagranicą w rządzie Angeli Merkel. Odpowiada także za koordynację współpracy z Polską. Posłanka do Bundestagu czterech kadencji, od 2005 roku jest wiceprzewodniczącą Partii Wolnych Demokratów (FDP). W młodości studiowała lingwistykę teoretyczną i stosowaną na uniwersytetach w Lipsku i Warszawie.

Tytuł honorowego profesora jest nadawany przez Wydział Zarządzania i Administracji oraz Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Jana Kochanowskiego od 2005 r. Do tej pory otrzymało go 10 osobistości ściśle współpracujących z uczelnią.