Moreno-Ocampo dodał, że szuka obecnie dowodów na to, że żołnierzom Kadafiego rozdawano leki zwiększające popęd seksualny, takie jak viagra.

Jak dotychczas, Kadafi nie ustosunkował się do tych oskarżeń.

W ub. miesiącu prokurator Moreno-Ocamo zażądał od sędziów MTK wydania nakazów aresztowania Kadafiego, jego syna Saifa al-Islama i szefa wywiadu Abdullaha al-Sanussiego.

Dopuszczenie się dwóch przestępstw przeciwko ludzkości

Oskarżył ich o dopuszczenie się dwóch przestępstw przeciwko ludzkości - morderstw i prześladowań na masową skalę. Jego zdaniem, ponoszą oni największą odpowiedzialność za ataki na ludność cywilną w lutym br., w początkowym okresie antyrządowego powstania kiedy zginęło ok. 700 cywilów. Obecnie Moreno-Ocampo chce uzupełnić zarzuty o stosowanie masowych gwałtów.

Zdaniem prokuratora, Kadafi chciał w ten sposób ukarać kobiety, które przyłączyły się do powstania i zasiać strach i zwątpienie wśród rebeliantów. Zaznaczył, że trudno jest obecnie określić zakres stosowania masowych gwałtów.

W marcu br. uwagę światowych mediów zwróciła na siebie Libijka Eman al-Obeidi, która oświadczyła w jednym z hoteli w Trypolisie, że została zgwałcona przez żołnierzy Kadafiego. Obecnie przebywa ona w ośrodku dla uchodźców w Rumunii.