Rzecznik rządu Paweł Graś powiedział w niedzielę, że treść umowy o współpracy wojskowej pomiędzy Polską a USA oraz w ramach Paktu Północnoatlantyckiego jest już "właściwie uzgodniona". "Pozostaje kilka kwestii technicznych" - podkreślił.

"Umowa jest negocjowana, opracowywana od dłuższego czasu na szczeblu MON i MSZ. Jest jeszcze kilka kwestii, które są do dogrania" - mówił Graś dziennikarzom.

Jak ocenił, "ważne, że na najwyższym poziomie politycznym padły najważniejsze deklaracje o obecności, symbolicznej, ale jednak obecności żołnierzy amerykańskich na terenie Polski". "Zostały również podtrzymane deklaracje dotyczące projektu tarczy antyrakietowej, że w tej wersji natowskiej ta tarcza będzie realizowana" - powiedział rzecznik rządu.

Dodał, że treść umowy jest "właściwie uzgodniona, takie informacje są z MON i z MSZ". "Pozostaje kilka kwestii technicznych" - zaznaczył.

Reklama

O polsko-amerykańskiej współpracy rozmawiali w sobotę w Warszawie prezydent Bronisław Komorowski i premier Donald Tusk z prezydentem USA Barackiem Obamą. Premier powiedział, że memorandum ws. stałej obecności sił powietrznych USA w Polsce systematycznie staje się faktem. Obama zapewnił, że Polska będzie zaangażowana w obroną przeciwrakietową.

W ramach porozumienia pododdział amerykańskich sił powietrznych ma na stałe stacjonować w jednej z polskich baz. Nieoficjalnie wiadomo, że chodzi o 20 osób wojskowego personelu obsługującego samoloty. Amerykańskie myśliwce F-16 oraz samoloty transportowe mają zaś być obecne w Polsce rotacyjnie. Z informacji PAP wynika, że wstępne ustalenia mówią o 5 maszynach raz na kwartał. Zarówno liczba amerykańskich wojskowych, jak i samolotów może z każdym rokiem być zwiększana.

Rzecznik rządu pytany był również o kwestię amerykańskich wiz dla Polaków. "To jest wyraźne powiedzenie Stanom Zjednoczonym - panowie, to jest wasz problem. Tak naprawdę to w waszym interesie, a nie w naszym jest to, aby zacząć Polaków traktować tak jak wszystkich innych partnerów i sojuszników. Piłka jest po waszej stronie i to teraz wy się martwcie i kombinujcie, jak zmienić prawo, żebyście nie tracili u nas popularności" - mówił Graś.

W jego ocenie, Amerykanie muszą zauważyć, że opinie o Amerykanach i o Stanach Zjednoczonych zmieniają się. "Polacy są rozdrażnieni i poddenerwowani tym, że płacą najcięższą daninę sojuszniczą - żołnierskiej krwi, czy to w Afganistanie, czy w Iraku, a są traktowani przez Amerykanów jak obywatele drugiej kategorii" - mówił polityk Platformy

Dlatego - mówił Graś - "bardzo wyraźnie podczas tej wizyty chcieliśmy podkreślić, że tak naprawdę to w interesie Stanów Zjednoczonych jest, by ten problem jak najszybciej rozwiązać".

W rozmowach z polskimi politykami prezydent Obama zapewnił, że wspiera propozycję zmian w amerykańskich przepisach dotyczącą kryteriów zniesienia obowiązku wizowego. Decydujący miałby być nie procent odmów wydania wiz, lecz procent nielegalnego wydłużenia pobytu w Stanach Zjednoczonych.