Były prezes NBP Leszek Balcerowicz został uhonorowany tytułem Magellana Roku 2010 "za działania na rzecz edukacji społeczeństwa polskiego, a przede wszystkim zwrócenie uwagi na rosnące zadłużenie publiczne poprzez projekt uruchomienia "licznika długu" wystawionego w miejscu publicznym w Warszawie".

Wręczenie nagrody odbyło się w Izbie Przemysłowo-Handlowej w Krakowie, ponieważ Balcerowicz nie mógł przybyć na uroczystości w lutym.

"Mam nadzieję, że nie skończę tak źle jak Magellan"

"Mam nadzieję, że nie skończę tak źle jak Magellan" - żartował laureat, odbierając nagrodę (Ferdynand Magellan, żeglarz i odkrywca, podczas wyprawy 27 kwietnia 1521 r. zginął z rąk tubylców na wyspie Mactan w Archipelagu Filipińskim).

W rozmowie z dziennikarzami Balcerowicz mówił o potrzebie wywierania społecznego nacisku, by uzyskać informacje np. w sprawie ekspertyz, na podstawie których Bronisław Komorowski zdecydował o podpisaniu ustawy o OFE.

Podkreślał także rolę społeczeństwa obywatelskiego w stanowieniu dobrego prawa. "Może trzeba rzucić hasło: odświeżmy parlament! Jeżeli jesteśmy niezadowoleni, trzeba iść na wybory. Wybierajmy nowe nazwiska, nie posłów zawodowych, którzy mało wiedzą o życiu i są podatni na naciski bossów partyjnych, ale nowe nazwiska. Odświeżenie parlamentu byłoby moim zdaniem bardzo ważne" - przekonywał Balcerowicz dziennikarzy.

W tegorocznej edycji konkursu za całokształt osiągnięć zawodowych uhonorowano Adama Górala, prezesa zarządu spółki Asseco Poland i współtwórca Grupy Asseco, jednego z 10 największych producentów oprogramowania w Europie. W kategorii Przedsiębiorca Roku nagrodę otrzymał Rafał Stanuch - założyciel i właściciel firmy AWEX, za kreatywność i innowacyjne podejście do rozwoju firmy produkcyjnej; Menedżerem roku 2010 został Dariusz Orłowski, za skuteczną restrukturyzację firmy Wawel, a nagrodę za Debiut Roku wręczono Izabeli Kwiatkowskiej za stworzenie pierwszego w Polsce portalu internetowego www.odpowiedzialne-inwestowanie.pl. W kategorii osiągnięć pozazawodowych uhonorowano niepełnosprawną sportsmenkę Katarzynę Rogowiec.

Ideą konkursu jest poszukiwanie "współczesnych Magellanów"

W zamierzeniu organizatorów, ideą konkursu jest poszukiwanie "współczesnych Magellanów", którzy - podobnie jak niegdyś Magellan - łączą ciekawe wizje z wytrwałością i konsekwentnym dążeniem do ich realizacji.

Laureatami pierwszej edycji konkursu w 2008 r. byli: przedsiębiorca, mistrz rajdowy, założyciel grupy Zasada Sobiesław Zasada (za całokształt), prezes spółki InPost.pl Rafał Brzoska (menedżer roku), kierownik wp.tv Łukasz Skalik (debiut roku), prezes Stowarzyszenia MANKO Łukasz Salwarowski (osiągnięcia pozazawodowe). Za fenomen roku - uhonorowany nagrodą główną - uznano rosnącą skuteczność mechanizmu "1 proc. podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego".