Kanclerz Niemiec Angela Merkel wezwała w niedzielę do ustąpienia przywódcę Libii pułkownika Muammara Kadafiego, nazywając go "despotą". Wyraziła zadowolenie z nałożenia na Libię sankcji przez Radę Bezpieczeństwa ONZ.

"Nadszedł czas, żeby ustąpił" - poinformowała Merkel w komunikacie.

Niemiecka kanclerz oceniła, że "jednogłośna decyzja Rady Bezpieczeństwa ONZ jest zdecydowanym sygnałem dla Kadafiego i innych despotów, że naruszenia praw człowieka nie będą ignorowane" przez wspólnotę międzynarodową.

Sankcje nałożone na Libię

W sobotę Rada Bezpieczeństwa ONZ opowiedziała się za nałożeniem sankcji na libijskiego dyktatora za jego krwawą rozprawę z uczestnikami pokojowych protestów, wzywając do natychmiastowego zaprzestania ataków na ludność cywilną.

Sankcje obejmują embargo na sprzedaż reżimowi libijskiemu broni, zamrożenie zagranicznych aktywów i restrykcje dotyczące podróży Kadafiego, jego czterech synów, córki i innych członków rodziny oraz czołowych przedstawicieli sił zbrojnych i wywiadu oskarżonych o udział w rozlewie krwi. RB ONZ postanowiła również o skierowaniu do Międzynarodowego Trybunału Karnego sprawy ataków z użyciem broni na cywilów z polecenia reżimu oraz zbadaniu, czy w Libii doszło do zbrodni przeciwko ludzkości.

Rebelia przeciwko rządzącemu od ponad 40 lat Muammarowi Kadafiemu trwa od połowy lutego.