W całym ubiegłym roku w armii USA doszło do 301 samobójstw. Autorzy raportu podkreślają, że w 2010 r. życie odebrało sobie 145 żołnierzy Gwardii Narodowej, formacji wspierającej regularną armię. Ilość samobójstw gwardzistów niemal podwoiła się w porównaniu do 2009 r. Wtedy odnotowano 80 takich incydentów.

Dowodzący Gwardią Narodową generał brygady Raymond Carpenter, powiedział, że trudno określić jasno przyczynę tak znacznego wzrostu samobójstw członków tej formacji.

"Na pewno nie jest to front, bo ponad 50 proc. osób z Gwardii Narodowej, które popełniły samobójstwo, nigdy nie brało udział w działaniach wojennych" - zaznaczył.

Generał Carpenter nie zgodził się z opinią, że przyczyną tego zjawiska jest sytuacja ekonomiczna, a zwłaszcza wysokie bezrobocie w USA. "Tylko 15 proc. osób, które odebrały sobie życie, było bezrobotnych" - dodał.

Od kilku lat armia amerykańska stara się zmniejszyć rosnącą liczbę samobójstw wśród żołnierzy, głównie przez zwiększenie pomocy psychologicznej. Zadanie to jest trudne w przypadku gwardzistów, którzy w swoich jednostkach odbywają w ciągu miesiąca tylko kilkudniowe szkolenia. Na codzień pracują jako cywile. Obecnie w tej formacji służy ok. 470 tys. osób.