W konkursie mogą wziąć udział uczniowie w wieku od 13 do 18 lat z całego świata. Startować można indywidualnie albo też w dwu lub trzy osobowych zespołach. Za pomocą interaktywnej platformy stworzonej przez Google, młodzi naukowcy będą zamieszczać stworzone przez siebie projekty. Ich główną część mają stanowić naukowe eksperymenty.

Konkurs wystartował w środę 12 stycznia, a projekty można przesyłać do 4 kwietnia. Spośród wszystkich nadesłanych prac specjalne powołane kolegium nauczycieli z całego świata wybierze 60 najlepszych prac, które wejdą do półfinału. W nim projekty zostaną udostępnione wszystkim internautom. To właśnie użytkownicy sieci wybiorą piętnaście ich zdaniem najciekawszych projektów, które stworzą grupę finałową. Autorzy tych prac zostaną zaproszoni do siedziby Google w Kalifornii, gdzie zaprezentują swoje projekty przed panelem, w skład którego wejdą największe sławy światowej nauki, w tym laureaci nagrody Nobla. Finaliści zostaną podzielni na trzy grupy wiekowe: 13-14, 15-16, 17-18. Spośród zwycięzców każdej z grup wiekowych wybrany zostanie jeden młody naukowiec, który zostanie „Wielkim Zwycięzcom”.

Na autora najciekawszego projektu czeka zapierająca dech w piersiach 10-dniowa wycieczka na Wyspy Galapagos, gdzie wybierze się wraz z ekspedycją National Geographic.

Więcej informacji o konkursie oraz jak wziąć udział w "Google Science Fair!" można znaleźć pod adresem www.google.com/events/sciencefair lub na poniższym filmie instruktażowym.