W ramach resortu obrony działa 11 zakładów budżetowych i ok. 60 gospodarstw pomocniczych - obok kasyn są to także m.in. pralnie, Rejonowe Zakłady Usługowe Służby Mundurowej, Intendenckie Zakłady Produkcyjno-Usługowe czy Zakłady Remontowo-Budowlane.

"Do 31 grudnia 2010 r. z mapy muszą zniknąć zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze, tak mówi ustawa o finansach publicznych" - wyjaśnia szef MON Bogdan Klich. Dodaje, że nowe formy realizowania dotychczasowych zadań będą różne dla poszczególnych podmiotów.

"Większość tych instytucji zostanie zlikwidowana, tak jak kasyna wojskowe. (...) Nie ma potrzeby, żeby wojsko było od wszystkiego. Wojsko ma być od wojowania i przygotowywania się do wojaczki, a nie od tego, by - tak jak przed laty bywało - mieć hodowlę trzody chlewnej albo - tak jak jest teraz - utrzymywać własne pralnie" - ocenił minister.

Jak podał szef MON, w przypadku Zakładów Remontowo-Budowlanych zdecydowano o włączeniu ich do Wojskowej Agencji Mieszkaniowej. ZRB zajmują się bowiem m.in. budownictwem, eksploatacją systemów cieplnych, usługami technicznymi; mają świadectwo bezpieczeństwa przemysłowego stwierdzające zdolność do wykonywania zadań do zapewnienia ochrony informacji niejawnych oznaczonych klauzulą ściśle tajne. W MON funkcjonują cztery takie Zakłady - w Gnieźnie, Krotoszynie, Jarosławiu oraz Nowym Dworze Mazowieckim.

Zmiany obejmą także Wojskowe Zakłady Lotnicze w Dęblinie

Zmiany obejmą także Wojskowe Zakłady Lotnicze w Dęblinie - WZL3, które także mają status gospodarstwa pomocniczego. "W moim przekonaniu WZL-3 prześlizgnął się, w sposób niezrozumiały, przez sito komercjalizacji dokonywanej także przez moich poprzedników i nie podzielił losu pozostałych WZL, które funkcjonują na rynku" - powiedział minister.

Zakłady w Dęblinie świadczą usługi m.in. w zakresie remontów, modernizacji, napraw, serwisowania, konserwacji i obsług statków powietrznych oraz silników lotniczych, w tym śmigłowców Mi-24 i Mi-17 oraz samolotów CASA C-295. "Podjąłem decyzję, że WZL-3 zostanie włączony do jednego z lepiej prosperujących WZL: WZL-1 w Łodzi lub WZL-4 w Warszawie" - ujawnił w rozmowie z PAP szef MON.

Zniknie także Zakład Obsługi MON

W związku ze zmianami prawnymi zniknie także Zakład Obsługi MON (ZOMON). "Nie ma żadnego powodu, by funkcjonował on jako wyodrębnione ciało. Jego zadania i personel zostaną w dużym stopniu podzielone m.in. między departament administracyjny resortu oraz Dowództwo Garnizonu Warszawa" - powiedział Klich.

Minister przypomniał, że Zakład Inwestycji Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego jako pierwszy w Polsce otrzymał przewidziany ustawą status instytucji gospodarki budżetowej. "ZIOTP wykonuje zadania inwestycyjne w ramach programu NSIP (Inwestycji NATO w Dziedzinie Bezpieczeństwa - ang. NATO Security Investment Program NSIP), które są finansowane przez NATO oraz budżet narodowy i nie ma innej formy prawnej, która mogła być uruchomiona do kontynuacji tych zadań" - wskazał szef MON.