W mszy beatyfikacyjnej, koncelebrowanej przez około 100 biskupów i 2 tys. kapłanów z kraju i zagranicy, wzięło udział 140 tys. ludzi. Większość osób przybyła na uroczystości do Warszawy w ramach zorganizowanych grup pielgrzymkowych z parafii.

W nabożeństwie uczestniczyli również m.in. premier Donald Tusk, marszałkowie: Sejmu Bronisław Komorowski i Senatu Bogdan Borusewicz, b. prezydent Lech Wałęsa, b. premier Tadeusz Mazowiecki, prezes PiS Jarosław Kaczyński, przewodniczący PE Jerzy Buzek.

Metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz, po komentarzu wprowadzającym w obrzęd beatyfikacji, poprosił Ojca Świętego Benedykta XVI o włączenie w poczet błogosławionych Sługi Bożego ks. Jerzego Popiełuszki.

Następnie odczytano List Apostolski, w którym papież wpisuje ks. Popiełuszkę w poczet błogosławionych. Formułę beatyfikacyjną wygłosił najpierw po łacinie abp Angelo Amato, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, a następnie abp Nycz odczytał ją w języku polskim.

Wspominając ks. Popiełuszkę, abp Nycz podkreślał, że kapelan "Solidarności" w swoich kazaniach mówił o bolesnych problemach deptania praw ludzkich, godności człowieka, o łamaniu sumienia, jednocześnie zachęcając do pojednania. "Z tego powodu uznany został za niebezpiecznego dla systemu komunistycznego i dlatego władze komunistyczne uruchomiły przeciw niemu kampanię zniesławienia oraz represji. Oskarżano go o działalność antypaństwową. Ksiądz Jerzy zdawał sobie sprawę z grożącego mu niebezpieczeństwa. Gdy go ostrzegano, odpowiadał: Rola księdza jest taka, by głosić prawdę i za prawdę cierpieć, jeśli trzeba, nawet za prawdę oddać życie" - mówił abp Nycz.

Przypomniał, że od dnia pogrzebu ks. Jerzego jego grób stał się miejscem masowych odwiedzin i modlitwy. "Nawiedziło go blisko 18 mln ludzi. W 1987 r. modlił się przy nim Sługa Boży Jan Paweł II, a w roku 2005 także kard. Józef Ratzinger - obecny Ojciec Święty Benedykt XVI. Sława świętości oraz męczeństwa rozszerzała się nie tylko na Polskę, ale i na cały świat i trwa nadal, czego jesteśmy świadkami" - mówił metropolita warszawski.

Po odczytaniu przez abpa Amato dekretu beatyfikacyjnego, wzniesiono uroczyście relikwie ks. Jerzego Popiełuszki i odsłonięto jego obraz. Na stopnie ołtarza weszli stuletnia matka ks. Popiełuszki, Marianna i jego rodzeństwo.

Abp Nycz podziękował matce ks. Jerzego: "Kochana mamo księdza Jerzego, dziękujemy za syna kapłana i męczennika". "Pan Bóg dał jej tę łaskę, że w roku 1984, na pogrzebie swojego syna i przy jego grobie, niejako pod krzyżem, a dziś cieszy się chwałą jego wyniesienia ołtarze" - powiedział abp Nycz.

Matka ks. Jerzego Popiełuszki wraz z jego rodzeństwem przybyła na plac Piłsudskiego kilka minut po godzinie 10. Przed rozpoczęciem mszy poprowadziła modlitwę różańcową.

W trakcie uroczystości śpiewano pieśń beatyfikacyjną, której refrenem były słowa ks. Popiełuszki: "Zło dobrem zwyciężaj". Pieśń "Kto wierzy, żyje na wieki" napisali ks. Marek Przybylski (słowa) i Krzysztof Kusiel-Moroz (muzyka).