W związku z poniedziałkowymi zamachami w moskiewskim metrze, dokonanymi prawdopodobnie przez terrorystów-samobójców, przedstawiamy chronologię najgłośniejszych zamachów terrorystycznych w Rosji w ostatnich latach:

22 maja 1996: 19 osób, w tym ośmioro dzieci, zginęło wskutek wybuchu w budynku mieszkalnym pod Petersburgiem. Nie wyklucza się, że nie był to zamach terrorystyczny, lecz eksplozja przechowywanych w mieszkaniu materiałów wybuchowych.

16 listopada 1996: 64 osoby zginęły w Kaspijsku, w Dagestanie, republice na Północnym Kaukazie, w zniszczonym przez bombę bloku, gdzie mieszkali wojskowi wraz z rodzinami.

19 marca 1999: Potężny ładunek wybuchowy na targu we Władykaukazie, w Północnej Osetii, innej republice na Północnym Kaukazie, zabił ponad 50 osób.

4 września 1999: Wybuch samochodu-pułapki obok zamieszkanego przez wojskowych i ich rodziny domu w Bujnaksku w Dagestanie uśmiercił 64 osoby.

9 września 1999: Eksplozja zburzyła 9-kondygnacyjny budynek mieszkalny w południowo-wschodniej części Moskwy, zabijając co najmniej 93 osoby.

13 września 1999: Eksplozja, zapewne ładunku wybuchowego, zniszczyła dom w południowej części Moskwy. Zginęło kilkadziesiąt osób.

16 września 1999: Bomba zniszczyła doszczętnie 9-kondygnacyjny budynek mieszkalny w Wołgodońsku na południu Rosji, zabijając 18 osób i raniąc kilkakrotnie więcej.

2-3 lipca 2000: Separatyści dokonali w ciągu doby pięciu zamachów samobójczych na bazy rosyjskich sił bezpieczeństwa w Czeczenii. W najkrwawszym, w Argunie, zginęło co najmniej 54 milicjantów. Celem ataku był też oddział MSW w Gudermesie, gdzie zginęło sześciu Rosjan.

9 lipca 2000: Wybuch samochodu-pułapki w pobliżu centralnego targu we Władykaukazie, w Północnej Osetii, zabił osiem osób i zranił 20. Tego samego dnia zginęły dwie osoby i dwie zostały ranne w następstwie eksplozji w sklepie w Rostowie nad Donem, także na południu Rosji.

8 sierpnia 2000: 13 osób zginęło, a ponad 90 zostało rannych w wybuchu w ruchliwym przejściu podziemnym pod placem Puszkina w centrum Moskwy.

24 marca 2001: Niemal równoczesne wybuchy samochodów-pułapek w położonych niedaleko siebie południoworosyjskich miastach Mineralne Wody i Jessentuki i w jednej z miejscowości Karaczajo-Czerkiesji zabiły łącznie 28 osób i raniły ponad 150.

23 października 2002: Czeczeńskie komando zajęło moskiewski teatr na Dubrowce, przetrzymując w nim przez 57 godzin ponad 800 zakładników. W czasie akcji grupy antyterrorystycznej śmierć poniosło - według oficjalnych danych - 129 zakładników i wszystkich 50 napastników. Zdecydowana większość zmarłych to ofiary gazu, użytego przez Rosjan podczas akcji przeciwko czeczeńskim ekstremistom.

27 grudnia 2002: Czeczeńscy zamachowcy wjechali samochodami z materiałem wybuchowym w budynek siedziby promoskiewskich czeczeńskich władz w Groznym. Czterokondygnacyjny budynek zawalił się, zginęło około 80 osób.

12 maja 2003: Dwaj zamachowcy-samobójcy podjechali ciężarówką wypełnioną materiałami wybuchowymi przed siedzibę rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa i prorosyjskiej administracji w Znamienskoje na północy Czeczenii. Eksplozja zabiła 59 osób i raniła około 200.

14 maja 2003 - Co najmniej 20 osób zginęło w zamachu samobójczym w Ilischan-jurt koło Gudermesu podczas obchodów muzułmańskiego święta z udziałem przedstawicieli promoskiewskiej administracji Czeczenii. 145 osób odniosło rany. Zamachu dokonała kobieta-samobójczyni.

5 czerwca 2003 - 19 osób poniosło śmierć w Północnej Osetii, gdy kobieta-zamachowiec wysadziła w powietrze autobus przewożący rosyjskich pilotów wojskowych i sama przy tym zginęła.

5 lipca 2003: Dwie kobiety-samobójczynie wysadziły się w powietrze u wejścia do kas sprzedających bilety na koncert rockowy odbywający się na moskiewskim lotnisku Tuszyno. Oprócz zamachowczyń śmierć poniosło 15 osób.

1 sierpnia 2003: 50 osób zginęło, a kilkadziesiąt zostało rannych w zamachu na szpital wojskowy w Mozdoku, w Północnej Osetii. Eksplodowała tam ciężarówka wyładowana materiałami wybuchowymi.

4 września 2003: Pięć osób zginęło, a 29 zostało rannych w zamachu na pociąg podmiejski w Kraju Stawropolskim na trasie Kisłowodsk-Mineralnyje Wody.

15 września 2003: Wybuch przed budynkiem rosyjskich służb specjalnych w Manasie, stolicy Inguszetii. Zginęły cztery osoby, kilkanaście zostało rannych.

5 grudnia 2003: Wybuch w pociągu podmiejskim w sąsiadującym z Czeczenią rosyjskim Kraju Stawropolskim na Północnym Kaukazie. Zginęło 36 osób, obrażeń doznało 160 pasażerów.

9 grudnia 2003: Zamach bombowy przed hotelem Nacional w centrum Moskwy. Zginęło sześć osób, a 11 zostało rannych.

6 lutego 2004: Wybuch w pociągu moskiewskiego metra zabił 41 osób i ranił ponad sto. Zamachu dokonano w trakcie przejazdu pociągu ze stacji Pawieleckaja na stację Awtozawodskaja.

9 maja 2004: Co najmniej sześć osób, w tym promoskiewski prezydent Czeczenii Achmad Kadyrow, zginęło na stadionie w Groznym od eksplozji ładunku wybuchowego, wmurowanego w trybunę honorową.

21 czerwca 2004: Atak kaukaskich rebeliantów na Nazrań, największe miasto Inguszetii. Zginęło wtedy około 100 osób. Odpowiedzialność za tamtą operację wziął na siebie radykalny czeczeński dowódca polowy Szamil Basajew.

24 sierpnia 2004: Kobiety-samobójczynie z Czeczenii zdetonowały bomby na pokładach dwóch rosyjskich samolotów pasażerskich - Tu-154 i Tu-134. Pierwsza maszyna rozbiła się w rejonie Rostowa nad Donem, a druga - koło Tuły. Zginęło łącznie 89 osób.

1 września 2004: Kaukascy terroryści zajęli szkołę podstawową w Biesłanie, w Północnej Osetii, biorąc ponad 1,1 tys. zakładników, głównie dzieci, które uczestniczyły w uroczystej inauguracji roku szkolnego. 3 września siły specjalne wzięły budynek szturmem. Zginęły 334 osoby, w tym 186 dzieci. Rannych zostało około 700 osób.17 maja 2005: Nieudany zamach na Anatolija Czubajsa, byłego pierwszego wicepremiera i szefa kancelarii prezydenta Borysa Jelcyna. Jego samochód został ostrzelany w okolicach miejscowości Ławronki, ok. 40 km na zachód od Moskwy. Wcześniej zamachowcy zdetonowali ukrytą przy drodze bombę o sile kilograma trotylu. O zorganizowanie zamachu oskarżono byłego pułkownika wywiadu wojskowego GRU Władimira Kwaczkowa, związanego ze środowiskiem rosyjskich nacjonalistów.

12 czerwca 2005: 42 osoby zostały ranne w zamachu bombowym na pociąg pasażerski relacji Grozny-Moskwa. Pociąg wykoleił się w pobliżu miejscowości Uzonowo, 153 km na południe od stolicy Rosji. Do wybuchu doszło w Dniu Rosji (rosyjskie święto narodowe). Do dziś nie wiadomo, kto dokonał tego zamachu. W przeszłości wiele ataków czeczeńskich separatystów zbiegało się w czasie z rosyjskimi świętami.

1 lipca 2005: 10 żołnierzy wojsk MSW zginęło, a siedmiu zostało rannych w stolicy Dagestanu - Machaczkale w wyniku eksplozji ładunku wybuchowego.

2 września 2005 - Trzech żołnierzy zginęło, a 11 zostało rannych w eksplozji ładunku wybuchowego w pobliżu baraków wojskowych w Machaczkale.

13 października 2005: 83 osoby zginęły, a 116 zostało rannych w wyniku ataku islamskich ekstremistów na obiekty rządowe w Nalczyku, stolicy Kabardo-Bałkarii, na Północnym Kaukazie.

21 sierpnia 2006: 14 osób poniosło śmierć wskutek wybuchu bomby na Targowisku Czerkizowskim w Moskwie. Ładunek eksplodował, kiedy imigranci z Azji Środkowej i Kaukazu zaczynali się tłoczyć przy straganach. W 2008 roku sąd w Moskwie skazał za tę zbrodnię ośmiu Rosjan, związanych z rasistowskim ugrupowaniu "Zbawiciel", zwalczającym imigrantów.

13 sierpnia 2007: Około 60 osób zostało rannych wskutek eksplozji bomby na trasie pociągu "Newskij Ekspress" z Moskwy do Petersburga. Odpowiedzialnością za zamach obarczono ekstremistów czeczeńskich.

11 czerwca 2008 - 11 osób zginęło, a 33 zostały ranne wskutek zamachu samobójczego we Władykaukazie, stolicy Osetii Północnej.

22 czerwca 2009: Prezydent Inguszetii Junus-Bek Jewkurow cudem przeżył zamach bombowy dokonany przez terrorystę-samobójcę. Do zamachu doszło na autostradzie Kaukaz, w pobliżu Nazrania. Wypełniony materiałami wybuchowymi samochód osobowy jadący powoli poboczem eksplodował, gdy mijała go prezydencka kolumna. Jewkurow doznał poważnych obrażeń głowy, klatki piersiowej i organów wewnętrznych, w tym pęknięcia wątroby; stracił dużo krwi.

17 sierpnia 2009: 20 osób zginęło, a 83 zostały ranne w wyniku eksplozji, do jakiej doszło na terenie Urzędu Spraw Wewnętrznych w Nazraniu. Eksplozję spowodował terrorysta-samobójca, który staranował bramę i wjechał na podwórko urzędu, gdzie zdetonował samochód dostawczy Gazela wypełniony materiałami wybuchowymi.

27 listopada 2009 - Co najmniej 26 osób zaginęło, a 100 zostało rannych w rezultacie zamachu na pociąg pasażerski "Newskij Ekspress" relacji Moskwa-Petersburg. Eksplodował ładunek podłożony na jednym z torów. Do zamachu przyznała się kaukaska grupa islamska czeczeńskiego przywódcy rebeliantów Doku Umarowa.