Będzie ekshumacja ciała Stanisława Pyjasa - poinformował dziś IPN. Prokurator prowadzący śledztwo skierował do biegłych 22 pytania, dotyczące obrażeń, jakie odniósł Pyjas. Odpowiedź mają dać wyniki badań kości.

Szef pionu śledczego krakowskiego IPN Piotr Piątek poinformował, że zarządzenie o przeprowadzeniu ekshumacji wydano 9 marca. Znalazło się ono w postanowieniu o zasięgnięciu nowej opinii biegłych na temat rodzaju i miejsc obrażeń na ciele Stanisława Pyjasa.

Podstawą opinii ma być "przede wszystkim analiza i zbadanie pozostałości kośćca" Pyjasa - stwierdzono w wydanym dziś komunikacie prasowym.

Według IPN, ekshumacja ma doprowadzić do "sformułowania ostatecznych ocen w kwestii mechanizmu i przyczyn śmierci Pyjasa". Nie podano daty ekshumacji.

"Wyjednanie zrozumienia i przychylności rodziny"

Jak podkreślił prok. Piątek w odczytanym przez siebie komunikacie, IPN pozostaje w kontakcie z członkami rodziny Stanisława Pyjasa "w zakresie przekazywania im informacji o celowości i niezbędności przeprowadzenia ekshumacji, które doprowadziły do wyjednania ich zrozumienia i przychylności dla działań, podejmowanych w toku prowadzonego śledztwa".

Prok. Piątek odmówił podania bliższych informacji w tej sprawie, powołując się na "szeroko pojęte dobro śledztwa". Dziennikarze nie mogli ustalić, czy sformułowanie o "wyjednaniu zrozumienia i przychylności" rodziny dla działań śledztwa oznacza ich zgodę na ekshumację. W świetle prawa, zgoda rodziny nie jest konieczna do ekshumacji.Siostra Stanisława Pyjasa Alicja Przybysz powiedziała w rozmowie z TVN24, że ona i siostra nie będą robiły żadnych przeszkód w związku z planowaną ekshumacją zwłok brata. Dodała, że w środę ma odbyć się spotkanie rodziny z władzami IPN w tej sprawie.

"Jesteśmy zgodne z tym i jesteśmy jak najbardziej za (ekshumacją). Oczywiście, gdyby to nie było konieczne, wolałybyśmy, żeby tego nie było" - powiedziała Przybysz. Dodała jednak, że matka Stanisława Pyjasa jest przeciwko ekshumacji zwłok syna, "są to dla niej wielkie emocje" - wyjaśniła.

Matka Pyjasa: zostawić to w spokoju

W czwartek prezes IPN Janusz Kurtyka poinformował, że prokuratorzy prowadzący śledztwo ws. śmierci Pyjasa zdecydowali o ekshumacji jego zwłok. Jednak matka Stanisława Pyjasa powiedziała, że pisała do IPN z prośbą, by zrezygnować z ekshumacji - "żeby zostawić to w spokoju".

Ciało Stanisława Pyjasa znaleziono 7 maja 1977 r. w bramie kamienicy przy ul. Szewskiej w Krakowie. Prokuratura umorzyła wówczas śledztwo, podając, że Pyjas "spadł ze schodów". Dla przyjaciół i znajomych Pyjasa ta wersja okoliczności jego śmierci była od początku niewiarygodna; wiedzieli, że interesowała się nim bezpieka.

Śledztwo wznowiono w 1991 r., a potem jeszcze kilkakrotnie podejmowano i umarzano z powodu niemożności wykrycia sprawców. Śledztwo krakowskiego IPN jest już piątym śledztwem ws. śmierci Pyjasa.