1000 marines wesprze polski kontyngent w Afganistanie

15 marca 2010

 Około tysiąca żołnierzy z amerykańskiej elitarnej 101. Dywizji Powietrznodesantowej wzmocni polski kontyngent w Afganistanie - dowiedziała się "Gazeta Wyborcza".W drugiej połowie roku do prowincji Ghazni Amerykanie skierują batalion piechoty. Jeszcze nigdy polski dowódca nie miał pod swoją komendą aż tylu żołnierzy USA.

Wkrótce także polski kontyngent zostanie powiększony - z 2,2 tys. do 2,6 tys. wojsk. To oznacza, że najpewniej już latem siły zachodniej koalicji w Ghazni, za której bezpieczeństwo odpowiadają od zeszłego roku Polacy, będą liczyły ok. 3,6 tys. żołnierzy.

Podporządkowanie Amerykanów polskim dowódcom ma usprawnić działania sił koalicji i wykluczyć sytuację, w której w Ghaznidziałają dwa niezależne zgrupowania wojsk. Taka propozycja wyszła zresztą od wojskowych z USA, którzy wysoko cenią Polaków.

Autopromocja
381453mega.png
381455mega.png
381148mega.png
Źródło: PAP

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.