Paryż uczci dzień 1 marca koncertem Polaka Krystiana Zimermana, który zagra utwory Chopina w Salle Pleyel. Wcześniej - 27 i 28 lutego - w Salle Pleyel oraz w Chateauroux w ramach projektu "Bon Anniversaire Monsieur Chopin!" zostaną wykonane wszystkie dzieła na fortepian solo Fryderyka Chopina w porządku chronologicznym. To wydarzenie obejmie 10 koncertów trwających w sumie 15 godzin.

W londyńskiej Royal Festival Hall z recitalem chopinowskim wystąpi 1 marca Maurizio Pollini, jeden z najbardziej znanych wykonawców utworów Chopina. Od 1 marca w British Library będzie można oglądać wystawę opowiadającą o podróży Chopina do Wielkiej Brytanii. Zostaną zaprezentowane manuskrypty jego najbardziej znanych kompozycji, a także portrety, listy i programy koncertów.

W Carnegie Hall w Nowym Jorku 28 lutego Chopina zagra kanadyjski pianista Louis Lortie razem z Leipzig Gewandhaus Orchestra, a 1 marca odbędzie się tam koncert "To Fryderyk Chopin on his 200th Birthday", podczas którego z programem chopinowskim wystąpi Amerykanin Aglaia Koras.

W Monachium Hochschule fuer Musik und Theater oraz Centrum Kultury Gasteig przygotowały weekend z Fryderykiem Chopinem. 27 i 28 lutego będą odbywały się koncerty, pokazy filmowe i wykłady. 6 marca Trio Andrzeja Jagodzińskiego zagra "Chopin i jazz" we Frankfurcie nad Odrą w Konzerthalle Carl Philipp Emanuel Bach. Muzeum Haus der Musik w Wiedniu zaprezentuje w dniach 4 marca - 30 kwietnia wystawę "Chopin w Wiedniu".

Koncerty poświęcone Chopinowi, przedstawienia i warsztaty będą odbywały się także m.in. w Królewskiej Akademii Muzyki w Kopenhadze, moskiewskim Muzeum Puszkina, brukselskim Palais des Beaux-Arts, Filharmonii w Pradze, Filharmonii Brazylijskiej w Sao Paulo. Chopina usłyszą również mieszkańcy Kataru, Bahrajnu i Kuwejtu, które to kraje odwiedzi w marcu Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w ramach cyklu koncertów "Chopin na pustyni".