Kierowca samochodu ma obowiązek nakazać pasażerowi zapięcie pasów, a w razie dalszej odmowy musi się zatrzymać i wysadzić taką osobę - takie szeroko nagłośnione we Włoszech stanowisko zajął Sąd Najwyższy. W przeciwnym razie - wynika z orzeczenia - kierowca poniesie odpowiedzialność karną, gdy dojdzie do wypadku.

Niedzielna prasa włoska wyjaśniła, że orzeczenie to Sąd Najwyższy wydał rozpatrując sprawę 26-letniego Sycylijczyka, wobec którego utrzymał wyrok za nieumyślne spowodowanie śmierci pasażera swego auta. W 2002 roku Antonino A. jechał ze swoim kolegą, który nie zapiął pasów. Kiedy samochód na zakręcie wypadł z drogi, pasażer zginął, uderzając głową o przednią szybę.

Kierowca, skazany za nieumyślne spowodowanie śmierci, przegrał następnie w sądzie apelacyjnym, gdzie złożył odwołanie od wyroku, a potem skierował sprawę do Sądu Najwyższego.

"Wina drugiej osoby nie eliminuje winy własnej"

Ten jednak utrzymał karę, stwierdzając: "Kierowca pojazdu jest zobowiązany wymagać, aby pasażer zapiął pas bezpieczeństwa, także w przypadku odmowy ze strony pasażera".

"Wina drugiej osoby nie eliminuje winy własnej" - orzekli sędziowie.

Obowiązujący we Włoszech nakaz zapięcia pasów bezpieczeństwa jest nagminnie łamany, także przez rodziców bardzo małych dzieci, które często jeżdżą samochodem trzymane na kolanach zamiast w fotelikach.