Ministerstwo finansów USA nałożyło w czwartek sankcje na przywódcę Czeczenii Ramzana Kadyrowa oraz jego otoczenie. Objęto nimi m.in. instruktora jeździectwa, który trenuje Kadyrowa oraz klub piłkarski Achmat Grozny.

W oświadczeniu resort finansów przekazał, że sankcjami objęto pięć osób powiązanych z Kadyrowem. Wśród nich jest wicepremier Republiki Czeczeńskiej Wachit Usmajew, trener jeździectwa Satisz Sejmar oraz "doradca do spraw bezpieczeństwa osobistego" Daniił Martynow.

Sankcje nałożono również na sześć organizacji które znajdują się pod kontrolą przywódcy Czeczeni. To m.in. klub piłkarski Achmat Grozny (obecnie na ósmym miejscu w najwyższej rosyjskiej klasie rozgrywek), klub mieszanych sztuk walki oraz fundacja imienia Achmata Kadyrowa - ojca Ramzana, zabitego w zamachu w 2004 roku.

Władze USA oskarżają podmioty objęte sankcjami o "rażące pogwałcenia praw człowieka", w tym tortury, pozasądowe egzekucje, porwania oraz aresztowania dziennikarzy. Osoby włączone na listę sankcji działały "pod kierownictwem Kadyrowa" i były odpowiedzialne za "porywanie, torturowanie i zabijanie osób LGBTI w Republice Czeczeńskiej" oraz były "zamieszane" w zabójstwo w 2015 roku czołowego rosyjskiego opozycjonisty Borysa Niemcowa - czytamy na stronie resortu.

Oprócz otoczenia Kadyrowa sankcje nałożono w czwartek na osoby oskarżane o łamanie praw człowieka w Jemenie oraz Haiti. Ich majątek w USA jest zablokowany, a obywatele Stanów Zjednoczonych mają zakaz prowadzenia biznesu z osobami na liście.

Sankcje wprowadzono na podstawie ustawy Magnitskiego.

Siergiej Magnitski był prawnikiem zachodniego inwestora Williama F. Browdera, którego firma była kiedyś największym funduszem inwestycyjnym w Rosji. Aresztowano go po tym, jak ujawnił przypadki korupcji wśród rosyjskich urzędników. Złe warunki panujące w więzieniu na Butyrkach w Moskwie oraz odmowa opieki medycznej sprawiły, że Magnitski zmarł w listopadzie 2009 roku na chorobę trzustki.

W 2012 roku amerykańska Izba Reprezentantów uchwaliła tzw. ustawę Magnitskiego, która pozwala amerykańskim władzom odmówić wydania wiz urzędnikom rosyjskim odpowiedzialnym za przypadki łamania prawa człowieka. Ustawa umożliwia też blokowanie kont bankowych tych osób.

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo już w lipcu informował o nałożeniu sankcji wizowych na Kadyrowa za naruszanie praw człowieka, w tym stosowanie tortur. Od tego czasu Kadyrow, bliski sojusznik prezydenta Rosji Władimira Putina, nie ma wstępu na terytorium USA. Na ten ruch Waszyngtonu Kadyrow odpowiedział na swoim kanale w komunikatorze Telegram, publikując swoje zdjęcie, na którym pozuje z uśmiechem w zbrojowni pełnej broni, trzymając karabiny maszynowe ze statywami.

Wcześniej władze USA nałożyły na Kadyrowa sankcje ekonomiczne, w tym na mocy ustawy Magnitskiego.