W najbliższych dniach ogłosimy nowy termin zgłaszania kandydatur na RPO, tym razem my też złożymy taką propozycję - zapowiedział w czwartek wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS Ryszard Terlecki. Dodał, że kandydatami PiS nie będą posłowie: Daniel Milewski i Bartłomiej Wróblewski.

Posłowie już dwukrotnie próbowali wybrać następcę Adama Bodnara na nowego RPO; za każdym razem jedyną zgłoszoną (przez kluby KO i Lewicy) kandydatką była mec. Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, która cieszy się poparciem ponad tysiąca organizacji pozarządowych. Jej kandydatury w głosowaniu dwukrotnie nie poparło jednak PiS.

Wicemarszałek Terlecki w Radiu Plus zapowiedział, że w najbliższych dniach ogłoszony zostanie kolejny termin składania kandydatur na Rzecznika Praw Obywatelskich. "Te propozycje pewnie się pojawią. Tym razem my też złożymy taką propozycję" - podkreślił.

Dopytywany, czy kandydatem tym będzie poseł PiS Daniel Milewski doparł: "Nie, to nie będzie poseł Milewski. To jakaś plotka". Wykluczył też zgłoszenie kandydatury posła PiS Bartłomieja Wróblewskiego. "Nie powiem jeszcze dziś, kto będzie kandydatem. Ogłosimy to w chwili, kiedy zostanie ogłoszony termin składania wniosków i zgłaszania kandydatów" - dodał wicemarszałek.

Terlecki pytany, czy prowadzone są rozmowy PiS Z PSL ws. wyboru RPO odpowiedział, że "tak". "W tym sensie, że i my, i oni szukamy kandydata, który byłby do przyjęcia przez obie partie. Wtedy można by stworzyć bezpieczną dla niego większość w Senacie" - dodał szef klubu PiS.

5-letnia kadencja Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara upłynęła 9 września, ale - zgodnie z ustawą o Rzeczniku Praw Obywatelskich - nadal pełni on tę funkcję do czasu powołania swego następcy.

Rzecznika Praw Obywatelskich powołuje Sejm za zgodą Senatu na wniosek marszałka Sejmu albo grupy 35 posłów. Jeżeli Senat odmówi wyrażenia zgody na powołanie rzecznika (na podjęcie uchwały wyrażającej zgodę lub sprzeciw ma miesiąc), Sejm powołuje na stanowisko rzecznika inną osobę.

We wrześniu grupa posłów PiS skierowała do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie konstytucyjności przepisu ustawy o RPO dotyczącego pełnienia obowiązków przez dotychczasowego Rzecznika po upływie jego kadencji, do czasu powołania jego następcy. Zdaniem wnioskodawców, taki przepis jest niezgodny z konstytucją. Trybunał ma się zająć wnioskiem 12 stycznia.