Respiratorów dla pacjentów z COVID jest ponad 1020, zajętych jest ponad 400. Bufor w Agencji Rezerw Materiałowych nadal jest i sprzęt nie jest zagrożony – zapewnił w środę rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Rzecznik MZ na konferencji prasowej poinformował, że w sumie dla pacjentów z koronawirusem jest przeznaczonych ponad 1020 respiratorów.

"Bufor łóżek i respiratorów jest, ale oczywiście my decydujemy się na wydanie kolejnego sprzętu. W ubiegłym tygodniu poszła dyspozycja o wydaniu 304 respiratorów dla szpitali drugiego i trzeciego poziomu. W tym tygodniu poszła dyspozycja o wydaniu 394 respiratorów dla szpitali pierwszego poziomu, czyli dla szpitali powiatowych" – wskazał Andrusiewicz.

Zapewnił, że "bufor w Agencji Rezerw Materiałowych nadal jest i sprzęt nie jest zagrożony".

Podkreślił, że resort stara się nie dopuścić do sytuacji, w której na oddziałach intensywnej terapii będzie brakowało personelu medycznego.

"Tu wspólnie z konsultantem krajowym do spraw anestezjologii podjęliśmy decyzje o szkoleniu dodatkowego personelu pielęgniarskiego do opieki nad pacjentami na oddziałach intensywnej terapii" – przekazał rzecznik.

Zaznaczył, że personel medyczny do pracy w poszczególnych szpitalach kierują wojewodowie. "Wiem, że na dziś takich skierowań było w granicach tysiąca" – powiedział Andrusiewicz.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę o 6526 nowych zakażeniach koronawirusem, zmarło 116 osób – to najwięcej zakażeń i zgonów od początku epidemii.