W Austrii stwierdzono 1209 nowych zakażeń koronawirusem w ciągu ostatniej doby - poinformowało w czwartek ministerstwo spraw wewnętrznych. To najwyższy dobowy przyrost infekcji od początku pandemii w tym kraju.

Poprzednio rekordową liczbę nowych zakażeń odnotowano 26 marca - 1050 przypadków.

Austriackie MSW alarmuje, że od końca czerwca liczba nowych infekcji sukcesywnie wzrasta. Według danych resortu w ciągu ostatnich siedmiu dni średnia dobowa liczba zakażeń wynosi 910.

W sumie w Austrii, zamieszkanej przez 8,8 mln ludzi, koronawirusem do tej pory zakaziło się 52 271 osób. Stwierdzono 853 przypadki śmiertelne.

Mimo coraz bardziej niepokojącej sytuacji rząd w Wiedniu w zeszłym tygodniu wykluczył wprowadzenie po raz drugi lockdownu i podkreśla, że obecnie tylko 5 procent łóżek na oddziałach intensywnej terapii jest zajętych przez pacjentów z Covid-19.

W Austrii noszenie maseczek jest obowiązkowe w sklepach, poza tym stosowane są różne formy dystansu społecznego.

Według sondażu przeprowadzonego przez Instytut Gallupa na początku października na reprezentatywnej grupie 1000 osób 53 procent mieszkańców Austrii uważa, że rząd dobrze radzi sobie z walką z koronawirusem. Na początku pandemii wskaźnik akceptacji wynosił 91 proc. (PAP)