Francuski prezydent Emmanuel Macron poinformował w piątek, że rozmawiał kolejno z premierem Armenii Nikolem Paszynianem i prezydentem Azerbejdżanu Ilhamem Alijewem o Górskim Karabachu i zaproponował nowy sposób wznowienia rozmów w ramach Grupy Mińskiej OBWE.

Macron zapowiedział w oświadczeniu, że prace rozpoczną się od piątku wieczora, gdyż zwiększył swoje wysiłki, aby pośredniczyć w mediacji jako współprzewodniczący Grupy Mińskiej, powołanej w 1992 roku przez OBWE do rozwiązania konfliktu między Armenią i Azerbejdżanem o Górski Karabach.

Francuski prezydent powtórzył też swój apel o zawieszenie broni w Górskim Karabachu, separatystycznej ormiańskiej enklawie na terytorium Azerbejdżanu.

Wcześniej prezydent Armenii Paszynian poinformował, że w rozmowie z Macronem obie strony zgodziły się, że wykorzystanie zagranicznych bojowników i terrorystów w konflikcie w Górskim Karabachu jest nie do przyjęcia. Jak twierdzi Paszynian, chodzi tu o wysłanie przez Turcję w rejon konfliktu syryjskich najemników.

Reklama

W piątek przed południem Armenia oświadczyła, że jest gotowa do współpracy z grupą mediacyjną, której współprzewodniczą USA, Rosja i Francja, w celu ustanowienia zawieszenia broni w Górskim Karabachu, gdzie od 27 września trwają starcia wojsk Azerbejdżanu z separatystami wspieranymi przez Erywań.