Zastępca rzecznika Porozumienia Jan Strzeżek powiedział w czwartek, że nie wyobraża sobie innego wariantu niż powrót lidera tego ugrupowania Jarosława Gowina do rządu.

"Nie wyobrażam sobie żadnego innego wariantu niż taki, że Jarosław Gowin do rządu wraca. Nie sądzę żeby mogło być inaczej" - tak Strzeżek odpowiedział na pytanie radia TOK FM, o powrót Gowina do rządu na stanowisko wicepremiera.

Dopytywany, czy lider Porozumienia obejmie tekę ministra rozwoju, odpowiedział, że trzeba poczekać do końca negocjacji, choć - według niego - Gowin "ministrem rozwoju byłby na pewno dobrym".

Strzeżek uchylił się od odpowiedzi na pytanie, czy członkiem zrekonstruowanej Rady Ministrów z rekomendacji Porozumienia zostanie Jadwiga Emilewicz, obecna minister rozwoju i wicepremier.

Reklama

Odnosząc się do nieoficjalnych informacji, że prezes PiS Jarosław Kaczyński miałby wejść do rządu i zostać szefem komitetu ds. bezpieczeństwa nadzorującym resort sprawiedliwości, MON oraz MSWiA, Strzeżek oznajmił, iż "liderzy partyjni powinni zasiadać w rządzie". "Tego, że lider partii chce się znaleźć w rządzie, nie traktowałbym jak coś dziwnego" – dodał.

Reklama

Rozmowy partii współtworzących Zjednoczoną Prawicę - PiS, Solidarnej Polski i Porozumienia - dotyczące nowej umowy koalicyjnej i rekonstrukcji rządu zostały zawieszone po tym, gdy w ubiegłym tygodniu Solidarna Polska opowiedziała się przeciw noweli ustawy o ochronie zwierząt, a większość posłów Porozumienia w tym głosowaniu wstrzymała się. Później politycy PiS wielokrotnie wówczas podkreślali, że koalicja Zjednoczonej Prawicy praktycznie już nie istnieje.

W poniedziałek zebrało się kierownictwo PiS w sprawie przyszłości Zjednoczonej Prawicy i dalszej obecności w rządzie polityków Porozumienia i Solidarnej Polski. Po tym spotkaniu rzeczniczka partii Anita Czerwińska poinformowała, że podjęto decyzje o "zdecydowanych rozstrzygnięciach", a o szczegółach PiS poinformuje "w stosownym czasie". Na spotkaniu, które odbyło się później w poniedziałek Jarosław Kaczyński przedstawił liderowi SP Zbigniewowi Ziobrze warunki dalszego trwania koalicji. Natomiast we wtorek szef PiS spotkał się z Jarosławem Gowinem; w spotkaniu tym brał udział również premier Mateusz Morawiecki.

W środę wieczorem w Warszawie doszło do kolejnego spotkania Kaczyńskiego z Ziobro ws. dalszych losów Zjednoczonej Prawicy. Po zakończeniu spotkania źródło PAP zbliżone do rządu przekazało, że w efekcie negocjacji "Jarosław Kaczyński ma wejść do rządu, będzie uczestniczył w jego posiedzeniach; zostanie szefem komitetu ds. bezpieczeństwa i będzie nadzorował ministerstwo sprawiedliwości, MON oraz MSWiA".