Msza święta pod przewodnictwem metropolity gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia, która rozpoczęła się w sobotę w Toruniu, poprzedza zaplanowaną na wieczór uroczystość otwarcia Parku Pamięci Narodowej. Uczestniczą w niej m.in. premier Mateusz Morawiecki i prezes PiS Jarosław Kaczyński.

W sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji obecni są m.in.: premier Mateusz Morawiecki, prezes PiS Jarosław Kaczyński, wicepremierzy Piotr Gliński i Jacek Sasin oraz szef MON Mariusz Błaszczak, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro i minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Na postumencie przed wejściem do Parku Pamięci Narodowej "Zachowali się, jak trzeba" umieszczony został cytat ze św. Jana Pawła II "Naród, który nie zna swej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości".

Park powstał w kompleksie, w którym znajdują się świątynia oraz Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej. Naprzeciwko parku trwa budowa Muzeum "Pamięć i Tożsamość" im. św. Jana Pawła II, które ma być gotowe wiosną 2021 roku.

W parku, położonym z rozległej niecce, w alei tworzącej kontur Polski, umieszczono tablice z 18 457 nazwiskami Polaków, którzy w czasie drugiej wojny światowej ratowali Żydów przed śmiercią. Tablice wieczorem będą podświetlane na biało-czerwono.

Docelowo w parku będzie umieszczonych 40 tysięcy nazwisk. Mają też zostać upamiętnieni Ukraińcy, którzy zginęli za to, że ratowali Polaków.

"To wszystko zaczęło się w 1998 roku, gdy poprosiliśmy słuchaczy o świadectwa, jak zachowali się w czasie drugiej wojny światowej. Chodziło o świadectwa ratowania swoich sąsiadów, ratowania drugiego człowieka bez względu na narodowość. W Polsce za podane szklanki wody i kromki chleba Żydom groziła kara śmierci. Pomimo tego, zachowali się, jak trzeba. Były to tysiące osób. W 1998 roku zaczęliśmy wydawać książki z tymi świadectwami, w tym roku ponowiliśmy wydanie w dwóch językach, polskim i angielskim, aby w świecie mogli się o tym dowiedzieć" - wspominał w Radiu Maryja o. Tadeusz Rydzyk.

Redemptorysta wyjaśnił, że nazwa parku jest nawiązaniem do słów Danuty Siedzikówny ps. "Inka", która krótko przed śmiercią napisała w grypsie "Powiedzcie babci, że zachowałem się, jak trzeba".

Dyrektor Radia Maryja zwrócił uwagę, że sierpień jest miesiącem szczególnym, jeśli chodzi o Polaków, którzy "zachowali się, jak trzeba". Wymienił powstrzymanie Armii Czerwonej idącej na podbój Europy, oddanie życia za współwięźnia przez o. Maksymiliana Kolbego, Powstanie Warszawskie i narodziny "Solidarności".