W podlizbońskim szpitalu Amadora-Sintra zmarł niemowlę, które w okresie prenatalnym zostało zakażone koronawirusem. Zgon dziecka stwierdzono podczas porodu - poinformował w sobotę tygodnik “Expresso”.

Opisany przez stołeczną gazetę przypadek miał miejsce w czerwcu i dotyczył drugiego na terenie Portugalii przypadku zakażenia w okresie prenatalnym.

Według aktu zgonu urodzone w 8. miesiącu ciąży dziecko zmarło wskutek Covid-19. Potwierdziły to już badania zespołu lekarskiego.

Ekipa medyczna ze szpitala Amadora-Sintra wyjaśniła, że matka niemowlęcia była zakażona wirusem SARS-CoV-2, ale nie występowały u niej objawy typowe dla tej choroby, takie jak kaszel i gorączka.

“Expresso” przypomniał, że w połowie lipca udało mu się potwierdzić, że na początku lipca w lizbońskim szpitalu Franciszka Ksawerego urodziła się dziewczynka z silnymi objawami Covid-19. Poród nastąpił na początku 8. miesiąca ciąży.

Z szacunków naukowców z lizbońskiego zespołu Akademickiego Ośrodka Szpitalnego Północnej Lizbony (CHULN) wynika, że dotychczas na całym świecie urodziło się 10 dzieci zakażonych koronawirusem.

Szef ekipy badawczej CHULN Diogo Campos poinformował, że zakażenie w okresie prenatalnym zdarza się niezwykle rzadko, a zdecydowana większość zainfekowanych matek nie ma żadnych objawów Covid-19.