Sejm zajmie się we wrześniu nowelizacją budżetu państwa na rok 2020 - poinformował podczas posiedzenia sejmowej komisji finansów jej przewodniczący poseł Henryk Kowalczyk (PiS).

“Według mojej wiedzy na wrzesień szykowana jest nowelizacja budżetu, czyli tuż po przerwie wakacyjnej zaczynamy pracę komisji finansów publicznych nad nowelizacją budżetu na rok 2020. Teraz jest to na etapie prac rządowych” - powiedział Kowalczyk.

Opracowanie i przedstawienie Sejmowi projektu nowelizacji budżetu państwa na 2020 r. znalazło się już w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, ze wskazaniem na III kwartał br. Przyczyną nowelizacji jest epidemia koronawirusa.

Jak stwierdza się w wykazie, zmiany wprowadzone nowelizacją będą odnosić się tylko do realizacji budżetu w 2020 r. z uwzględnieniem skutków zarówno po stronie dochodowej jak i wydatkowej wynikających z już podjętych działań - wdrożonych specustawą dot. COVID-19 - oraz uwzględnienia dodatkowych skutków wydatkowych.

Skutki epidemii, jak i podjęte działania mają istotny wpływ na dochody i wydatki budżetu państwa, dlatego też niezbędne stało się podjęcie prac nad projektem ustawy o zmianie ustawy budżetowej na rok 2020 - stwierdza się również.

Minister finansów Tadeusz Kościński oświadczył ostatnio, że w kwestii nowelizacji budżetu “nie ma wielkiego pośpiechu”. Nie musi to nastąpić dziś, czy jutro, może to być nawet w sierpniu - mówił w ostatni czwartek dziennikarzom szef MF.

“Mamy dobrą płynność, (..) finanse publiczne są zdrowe,(…) to nie jest tak, że nie ma pieniędzy w budżecie i trzeba go nowelizować” - tłumaczył Kościński.