Absolutnie obrzydliwy materiał pod względem moralnym, nieprawdziwy pod względem faktograficznym i mocno wątpliwy pod względem prawnym - ocenił wicerzecznik PiS Radosław Fogiel zapowiadane publikacje "Gazety Wyborczej".

W sobotę zastępca redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej" Jarosław Kurski zapowiedział na Twitterze nową publikację. "Mieszkańcy 150 małych miast i miejscowości powinni poznać prawdę o +niezłomnym+ PAD. Od jutra rozdajemy MILION egzemplarzy +Gazety Przed-Wyborczej+. A w niej wszystko, o czym on chciałby zapomnieć, a obywatele przed głosowaniem powinni pamiętać. #wyPAD2020" - napisał Kurski.

Na stronie Wyborcza.pl można pobrać "Gazetę Przed-Wyborczą" w formie pliku PDF. Ponadto w poniedziałek do "Gazety Wyborczej" mają być dołączone plakaty z kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Rafała Trzaskowskiego na podstawie projektu muralu autorstwa Wilhelma Sasnala.

Reklama

Fogiel został w niedzielę zapytany o zaangażowanie części mediów w kampanię wyborczą Trzaskowskiego w kontekście publikacji plakatu. "Najwyraźniej +Gazeta Wyborcza+ postanowiła w kreatywny sposób podejść do swojego tytułu i zamiast +Gazetą Wyborczą+ stać się materiałem wyborczym kandydata Platformy Obywatelskiej na prezydenta - ocenił.

"Już dziś publikację internauci wskazują, że ten materiał, który zostanie jutro dołączony, opiera się na kłamstwach, jest powielaniem nieprawdziwych informacji, fake newsów, wylewa się stamtąd szambo nieprawdziwych oskarżeń, sugestii" - powiedział.

"Absolutnie obrzydliwy materiał pod względem moralnym, nieprawdziwy pod względem faktograficznym i mocno wątpliwy pod względem prawnym. Finansowanie kampanii wyborczej jest zastrzeżone dla określonych podmiotów w Kodeksie wyborczym, prowadzenie kampanii wyborczej jest zastrzeżone wyłącznie dla komitetów wyborczych" - podkreślał.

Jak dodał, "jeżeli +Gazeta Wyborcza+ jest częścią komitetu wyborczego Rafała Trzaskowskiego, powinno być to jasno oznaczone". "Jeśli nie, myślę, że Państwowa Komisja Wyborcza powinna zainteresować się nielegalnym finansowaniem kampanii Rafała Trzaskowskiego" - powiedział.

"Zupełnie z boku można już zostawić, jak ma się to do postulowanej, chyba przez wszystkich, rzetelności, obiektywizmu, bezstronności dziennikarzy, jeżeli jedna z uważających się za wiodące gazeta w Polsce, w sposób tak jaskrawy włącza się w kampanię wyborczą kandydata Platformy Obywatelskiej" - ocenił Fogiel.