Prezydent Andrzej Duda mianował dwóch oficerów Wojska Polskiego na stopnie generalskie. Nominacje zostaną wręczone w poniedziałek - poinformowało Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

Akty mianowania odbiorą zastępca szefa Sztabu Generalnego WP gen. dyw. Krzysztof Król, który zostanie awansowany na generała broni, i szef Zarządu Obrony przed Bronią Masowego Rażenia Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych płk Jarosław Stocki, który otrzyma stopień generała brygady.

"Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, zwierzchnik sił zbrojnych Andrzej Duda, na podstawie art. 134 ust. 5 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, mianował dwóch oficerów Wojska Polskiego na stopnie generalskie. Akty mianowania zostaną wręczone przez prezydenta RP w poniedziałek, 29 czerwca 2020 r." - zapowiedziało w piątek BBN. Uroczystość odbędzie się w południe w 4. Pułku Chemicznym w Brodnicy (woj. kujawsko-pomorskie).

Król jest zastępcą szefa SGWP od 2018 r., w tym samym roku odebrał nominację na stopień generała dywizji. Pierwszy generalski stopień - generała brygady - otrzymał w marcu 2016; były to pierwsze nominacje generalskie prezydenta Dudy. Od stycznia 2016 Król był zastępcą dowódcy Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód w Szczecinie.

Wcześniej Król służył m.in. w Dowództwie Wojsk Lądowych i 2. Korpusie Zmechanizowanym w Krakowie, w latach 2012-2016 dowodził Brygadą Wsparcia Dowodzenia Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego w Stargardzie; był także szefem oddziału operacyjnego G3 Wielonarodowej Dywizji Centrum-Południe w Iraku.

Stocki objął stanowisko szefa zarządu wojsk obrony przed bronią masowego rażenia w listopadzie 2016. To jeden z rodzajów wojsk, które zaangażowały się w przeciwdziałanie pandemii koronawirusa. Do współpracy z cywilną służbą zdrowia włączyły się cztery wojskowe laboratoria zdolne przeprowadzać 350 testów na dobę. Obok Ośrodka Diagnostyki i Zwalczania Zagrożeń Biologicznych w Puławach Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii wojsko przygotowało także mobilne laboratorium rozpoznania biologiczne, które jest w stanie wykonywać takie testy.

W 2012 roku, jeszcze jako zastępca szefa wojsk obrony przed BMR, płk Stocki był zaangażowany w działania wojska przy wsparciu cywilnych służb chemicznych, epidemiologicznych i radiologicznych zabezpieczających mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Zwracał wtedy uwagę, że armia wprawdzie przygotowuje się na węższe spektrum zagrożeń, ale w razie wystąpienia któregoś z nich reaguje szybciej i może działać nawet w skrajnie niekorzystnych warunkach. Pododdziały wojsk chemicznych pozostawały gotowe do działania w pobliżu każdego z miast-gospodarzy turnieju - Warszawy, Gdańska, Poznania i Wrocławia.

Polskie wojska chemiczne wchodzą w skład sił odpowiedzi NATO (NRF), z których są wydzielane siły bardzo wysokiej gotowości - VJTF - zwane szpicą.